معاون آخوندی:

قیمت مسكن افزایش نخواهد یافت

قیمت مسكن افزایش نخواهد یافت به گزارش مركز املاك معاون مسكن وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: افزایش قیمت مسكن در ماه های گذشته به علت تلاطم و نوسانات بازارهای موازی مسكن بود و با ثبات در این بازارها دیگر شاهد افزایش قیمت مسكن نخواهیم بود.حامد مظاهریان در گفت وگو با خبرنگار مهر با رد ادعای برخی كارشناسان كه افزایش قیمت مسكن در ماه های اخیر را به علت سیاست های شهرسازی آخوندی در خصوص ممنوعیت فروش تراكم عنوان كرده اند تصریح كرد: ارتباط چندانی میان این دو مبحث در تهران وجود ندارد؛ در تمام سال های گذشته فروش تراكم آزاد بود و تنها در یك سال قبل تراكم فروشی كاهش پیدا كرد كه آن هم به علت كمبود تقاضای پروانه بود ازاین رو با مقایسه حجم تقاضای پروانه ساختمانی در یك سال با تعداد واحدهای مسكونی موجود و همینطور تعداد واحدهای معامله شده در هر سال می بینیم كه كاهش ساخت و سازها اثرگذاری قابل توجهی بر قیمت مسكن ندارد.
وی در پاسخ به این پرسش كه چرا پیش بینی وزارت راه و شهرسازی در خصوص اینكه افزایش قیمت مسكن در سال ۹۷ معادل تورم عمومی خواهد بود، محقق نشد و آیا این وزارتخانه بعنوان سیاست گذار كلان بخش مسكن امكان پیش بینی وقوع این رویداد را نداشت؟ اظهار داشت: ما همواره اعلام می كردیم در صورتی كه بازارهای موازی مسكن دچار تلاطم نشود، افزایش قیمت ها در بخش مسكن حول و حوش تورم عمومی خواهد بود همیشه وقوع این پیش بینی تغییر نرخ مسكن مبنی ثبات در بازارهای موازی مسكن مشروط بود و كارشناسان اقتصادی مسكن می گفتند در صورتی كه سایر بازارها دارای ثبات باشد، افزایش قیمت مسكن كمی بیش از تورم عمومی خواهد بود.
معاون مسكن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: با به هم خوردن تعادل در بازارهای موازی مسكن (سهام، ارز و سكه) شرط ضمنی این پیش بینی هم به هم خورد. نوسانات بازار ارز در ماه پایانی سال قبل و ابتدای سال جاری سبب شد كه افرادی كه صاحب پول نقد بودند، برای آنكه بتوانند پول خویش را به كالای باارزشی تبدیل كنند كه تأثیر كمتری از نوسانات ارزی بپذیرد، به بازار مسكن وارد شدند كه درنتیجه شوك سنگینی به این بازار داده شد.
وی درباره افزایش قیمت مسكن در ماه های آینده بیان داشت: به نظر نمی رسد افزایش قیمتی كه در ماه های گذشته رخ داد در ماه های پیش رو هم اتفاق بیفتد هرچند كه این اتفاق بازهم در گرو این است كه بازارهای موازی دچار نوسانات هیجانی نشوند چون هر گونه تلاطمی در بازارهای ارز و سكه و سهام، به بازار مسكن هم شوك جدیدی وارد می نماید.
مظاهریان با اشاره به اینكه نرخ سود سپرده های بانكی بار دیگر در شهریور ماه امسال تغییر خواهد نمود اضافه كرد: باید دید نرخ جدید در شهریور امسال چه رقمی است و همینطور باید صبر نماییم ببینیم آیا تثبیت نرخ ارز در ماه های آتی اتفاق می افتد یا خیر؟ اگر این دو اتفاق تعیین كننده نوسان خاصی نداشته باشند، شاهد ثبات در قیمت مسكن خواهیم بود و پیش بینی رشد قیمت نداریم.
معاون وزیر راه و شهرسازی درباره تأثیر بازگشت مجدد تحریم ها بر بازار مسكن اظهار داشت: این اتفاق تأثیر مستقیم بر بازار مسكن ندارد چون كه این بخش از اقتصاد ما یك بازار بومی است و سرمایه گذاری در آن، تكنولوژی ساخت و ساز و تولید مصالح ساختمانی كاملا داخلی و ایرانی است. اما اگر تحریم ها سایر بازارها را دچار تلاطم كند، باز هم مسكن بعنوان یك كالای اقتصادی و باارزش كه می تواند محل مناسبی برای بالا نگه داشتن ارزش نقدینگی باشد، ممكن است دچار نوسان قیمتی شود و بازارها بر یكدیگر اثر بگذارند.
وی درباره افزایش قیمت وام های مسكن اظهار داشت: فعلا بنای افزایش سقف تسهیلات مسكن را نداریم و اتفاقاتی كه در زمینه بهبود تسهیلات بانكی در یكی دو ماه اخیر رخ داده مناسب می باشد افزایش سقف وام مسكن از دستور كار خارج شده است.
 

1397/03/18
14:33:08
5.0 / 5
4508
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین