مهر گزارش می دهد؛

تقلای مستأجران در باطلاق اجاره، احتمال حاشیه نشینی دهك های پایین

تقلای مستأجران در باطلاق اجاره، احتمال حاشیه نشینی دهك های پایین مركز املاك: گزارش های میدانی از بازار اجاره مسكن نشان داده است به دنبال افزایش لجام گسیخته اجاره بها در سطح شهر تهران، اقشار متوسط هم به تدریج به جمع حاشیه نشینان پایتخت افزوده می شوند.به گزارش مركز املاك به نقل از مهر، بررسی های میدانی نشان داده است باآنكه بازار خرید و فروش مسكن به علت افزایش قیمت ها و كاهش قدرت خرید خانوارها تا حدود زیادی دچار ركود یا كاهش معاملات شده است، با این وجود خانوارهایی كه قصد ادامه سكونت در پایتخت را دارند، با افزایش لجام گسیخته قیمت ها در بازار اجاره بها مواجه و از جهش ناگهانی قیمت ها شوكه شده اند.
به گفته برخی مشاوران املاك، بعضی از مستأجرانی كه جزء دهك های ۳ تا ۵ درآمدی جامعه محسوب می شوند، به دنبال این جهش ناگهانی اجاره بها ناچار به ترك تهران و سكونت در شهرها و شهرك های اقماری پایتخت هستند.
بر اساس گزارش ها، قیمت هر متر مربع واحد مسكونی در خیلی از مناطق پُرطرفدار تهران برای اجاره و رهن یا رهن كامل، از ۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تا كمی بیش از ۲ میلیون تومان محاسبه می شود؛ این در شرایطی است كه تا اواخر اردیبهشت ماه متری یك و نیم میلیون و در زمستان سال قبل متری یك میلیون تومان از جانب موجران و مالكان (به استثنای محله های گران قیمت) قیمت گذاری می شد.
جهش ناگهانی اجاره بها در بازار مسكن به گونه ای است كه هر چه مستأجران بیشتر به بررسی قیمت در محله های گوناگون می پردازند، برای یافتن واحد مسكونی با قیمت مناسب، بیشتر دچار سردرگمی می شوند. بر مبنای آمار وزارت راه و شهرسازی، اجاره مسكن به صورت میانگین تا یك سوم هزینه های سبد خانوار متوسط پایتخت نشین را تشكیل می داد كه به نظر می آید با قیمت های فعلی گاها تا ۶۰ درصد هزینه سبد خانوارهای متوسط را تشكیل بدهد.
به عنوان نمونه در شرق تهران، یك دستگاه آپارتمان ۵۴ متری تك خوابه بدون آسانسور و پاركینگ در منطقه ۴ تهران ۸ سال ساخت از جانب مالك برای رهن و اجاره ۴۰ میلیون ودیعه و ماهیانه ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برای اجاره فایل شده است. این در شرایطی است كه در محله مشابه (میدان ۹۵ نارمك)، آپارتمان ۵۰ متر مربعی یك سال ساخت تك خوابه بدون آسانسور و پاركینگ واقع در طبقه چهارم (تك واحدی) ۵۰ میلیون تومان ودیعه و ماهیانه ۹۰۰ هزار تومان فایل شده است.
همچنین در حالیكه در منطقه یك تهران واحدهای كمتر از ۱۰۰ متر مربعی نوساز برای رهن و اجاره به سختی یافت می شود، در محله زعفرانیه واحد نوساز ۸۵ متری با آسانسور، پاركینگ، سونا، جكوزی و فضای سبز در داخل حیاط مجتمع مسكونی به قیمت ۳۰۰ میلیون تومان رهن كامل برای واگذاری فایل شده است. این در شرایطی است كه سال قبل هزینه رهن كامل واحد مسكونی مشابه در این منطقه (واحد ۸۵ متری) ۱۵۰ میلیون تومان بود كه به مفهوم افزایش ۱۰۰ درصدی اجاره بها در محلات گران تهران است.
در غرب تهران هم در محله شهران جنوبی واحد مسكونی ۱۲ سال ساخت ۷۵ متری ۲ خوابه با آسانسور و پاركینگ ۳۰ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهیانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان فایل شده است. واحد مشابه دیگری در شهران جنوبی تنها با ۳ سال عمر بیشترِ بنا، به قیمت ۱۰۰ میلیون ودیعه و اجاره ماهیانه ۶۰۰ هزار تومان برای اجاره عرضه شده است.
در شهرك اكباتان هم كه عمر اغلب واحدها به بیش از ۴۰ سال می رسد، واحد ۳ خوابه ۱۵۰ متری در طبقه هشتم با آسانسور و پاركینگ بازسازی شده، ۵۰ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهیانه ۴ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان برای رهن و اجاره فایل شده است. واحد ۳ خوابه دیگری در فاز ۳ شهرك اكباتان هم با متراژ ۱۴۰ متر مربع ۲۶۰ میلیون تومان رهن كامل داده می شود.
از دیگر محله هایی كه واحدهای آپارتمانی آن در دو ماه اخیر با قیمت بسیار بالایی از جانب مالكان برای رهن و اجاره فایل شده است، شهرك گلستان در منطقه ۲۲ تهران است. واحدهای نوساز در این منطقه با قیمت متری ۱ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و واحدهای با سن بنای بیشتر، تا متری ۱ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان برای رهن و اجاره فایل شده اند. بعنوان نمونه واحد ۸۶ متری ۱۲ سال ساخت ۲ خوابه با آسانسور و پاركینگ و ویوی رو به دریاچه شهدای خلیج فارس با ۲۰ میلیون تومان ودیعه مسكن و اجاره ماهیانه ۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان فایل شده است. این در شرایطی است كه یك واحد مسكونی با شرایط مشابه در سال قبل با فرض ودیعه مسكن ۲۰ میلیون تومانی، با حداكثر ماهیانه كمتر از ۱ میلیون تومان اجاره بها آماده واگذاری به مستأجران بود كه نشان دهنده افزایش ۸۰ درصد اجاره بها در منطقه ۲۲ تهران و محدوده دریاچه شهدای خلیج فارس است.
محله های جنوب شهر هم از افزایش و جهش ناگهانی اجاره بها مستثنی نبوده اند. در حالیكه در سال قبل در مناطق اطراف میدان راه آهن امكان یافتن واحد مسكونی نوساز برای رهن و اجاره تا كمتر از متری یك میلیون تومان برای واحدهای نوساز و حتی كمتر از متری ۸۰۰ هزار تومان برای واحدهای مسكونی با سنِ بنای بیشتر وجود داشت، هم اكنون چنین امكانی وجود ندارد و قیمت ها به بالای یك میلیون تومان برای هر متر مربع در بخش رهن و اجاره افزایش یافته است. بعنوان نمونه واحد ۶۵ متری تك خوابه با ۱۸ سال ساخت در طبقه سوم بدون آسانسور و همراه با پاركینگ از جانب مالك ۵۰ میلیون تومان رهن كامل فایل شده است.
همچنین در شمال منطقه جوانمرد قصاب، واحد ۵۰ متری ۱۲ سال ساخت بدون آسانسور و پاركینگ به قیمت ۱۰ میلیون تومان ودیعه و اجاره ماهیانه ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار تومانی از جانب مالك فایل شده است كه اینگونه قیمت گذاری برای چنین محله ای با این سنِ بنا در ماه های گذشته بی سابقه بوده است.

1397/04/25
21:05:15
5.0 / 5
4942
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین