مقام مسئول:

قرار نیست در بافت فرسوده انبوه سازی نماییم، بازآفرینی، مسكن مهر نیست

قرار نیست در بافت فرسوده انبوه سازی نماییم، بازآفرینی، مسكن مهر نیست مركز املاك: عضو هیئت مدیره شركت عمران و بهسازی شهری ایران اظهار داشت: مقایسه طرح ملی بازآفرینی شهری با مسكن مهر از جانب شورای شهر تهران، اشتباه است.به گزارش مركز املاك به نقل از مهر، مجید روستا در نشست خبری تشریح آخرین اقدامات انجام شده از جانب ستاد ملی بازآفرینی شهری برای احیاء و بازسازی محله های ناكارآمد شهری اظهار داشت: در این محله ها بالغ بر ۱۹ میلیون نفر زندگی كرده و بافت های نابسامان شهری ۱۸ درصد سطوح شهرها را در بیش از ۱۴۰ هزار هكتار از مساحت شهری ایران اشغال كرده است.
وی با اشاره به اینكه توسعه اینگونه محله ها و بافت ها ابعاد سوء اجتماعی، فرهنگی، كالبدی و زیست محیطی دارد، اضافه كرد: بحث بازآفرینی شهری یك مبحث بین بخشی است كه اساساً اجرای آن توسط یك ارگان و نهاد امكان ندارد و باید همه نهادهای ذیربط تحت سیاستگذاری واحد و در چارچوب ستاد ملی بازآفرینی شهری به این مسئله ورود كنند.
عضو هیئت مدیره شركت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به تصویب سند احیاء، نوسازی و توانمندسازی بافت های ناكارآمد شهری در هیئت دولت اظهار داشت: این سند در شهریورماه ۹۳ در هیئت دولت به تصویب رسیده و از ابتدای دولت یازدهم اجرای آن كلید خورد. ستاد ملی بازآفرینی هم ذیل این سند تشكیل شد و تابحال ۴۳ جلسه با حضور ۲۶ استاندار تشكیل داده و هم اكنون ۶ كارگروه تخصصی شامل كارگروه اقتصادی به ریاست سازمان فنی حرفه ای، كارگروه پیشگیری از گسترش بافت های ناكارآمد شهری به ریاست معاونت پیشگیری از وقوع جرم قوه قضائیه، كارگروه اجتماعی به ریاست معاونت اجتماعی وزارت كشور، كارگروه شبكه ملی سازمان های مردم نهاد به ریاست شبكه ملی سمن ها، كارگروه اوقاف به ریاست معاونت املاك سازمان اوقاف و امور خیریه و كارگروه سلامت به ریاست معاونت سلامت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكی تشكیل شده است كه هدف از تشكیل این كارگروه ها تعیین سهم و نقش هر یك از دستگاه ها در حوزه توانمندسازی بافت های نابسامان شهری است.
وی با تاكید بر اینكه هم اكنون شركت بازآفرینی شهری در ۴۳۴ شهر مطالعات مصوب داشته و بر طبق این مطالعات برنامه ریزی شهری تدوین كرده است، اظهار داشت: ۲۷۰۰ محله در سراسر كشور نیازمند بازآفرینی هستند كه برنامه جزء به جزء نیازهای هر محله استخراج شده است كه اعم از مشكلات فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و كالبدی محله ها تدوین شده است.
روستا افزود: تابحال در ۴۷۲ محله اقدامات اجرایی و عملیاتی انجام داده ایم و بعد از تصویب سند ملی بازآفرینی شهری و از سال اول برنامه ششم توسعه، در ۱۸۸ شهر و ۱۷۵ محله دیگر اقدامات اجرایی عملیاتی با اعتبار بالغ بر ۲۹۰۶ میلیارد ریال انجام شده است كه نشان داده است شركت بازآفرینی شهری از برنامه ششم توسعه عقب نیست.
معاون مدیرعامل شركت بازآفرینی شهری اضافه كرد: امسال هم مقرر است ۳۷۱ پروژه اجرایی بالغ بر یك میلیون متر مربع فضای زیربنایی و روبنایی تولید نماییم. ضمن اینكه ۵۰۰ كیلومتر شبكه آب و فاضلاب، روشنایی معابر و اصلاح معبرها را دنبال خواهیم كرد.
عضو هیئت مدیره شركت بازآفرینی شهری ایران با اشاره به مصوبه ۱۰ خرداد ۹۷ هیئت دولت اظهاركرد: این مصوبه ۲۱ بند دارد كه مهمترین بندهای آن مكلف شدن شهرداری ها به تخصیص ۳۰ درصد منابع خود برای خدمات عمومی شهری و اصلاح معابر و تخصیص ۷۰ درصد منابع دستگاه های دولتی برای هزینه كرد در محلات نابسامان شهری، راه اندازی ساخت و ساز و بخش مسكن از جانب نهاد توسعه گر در محلات هدف، كاهش نرخ تسهیلات خرید مسكن از محل صندوق پس انداز مسكن یكم در بافت های فرسوده به ۶ درصد و حذف قید خانه اولی برای خریداران مسكن در این بافت ها، اختصاص وام ۵۰ میلیون تومانی نوسازی واحدهای مسكونی فرسوده با نصف نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار كه هم اكنون ۱۸ درصد است، حذف هزینه های نظام مهندسی، بیمه تامین اجتماعی و صدور پروانه ساخت در محله های ناكارآمد شهری و مكلف شدن وزارت نیرو به تخفیف و تقسیط هزینه انشعابات آب و برق در این محله ها و در نهایت مكلف شدن كلیه دستگاه های دولتی در خصوص تخصیص اراضی خود كه در بافت های فرسوده واقع است به وزارت راه و شهرسازی برای احیاء و توانمندسازی محلات هدف است.
وی در مورد اجرای پروژه های ساخت مسكن در بافت های فرسوده بیان داشت: تابحال برای اجرای ۵ هزار پروژه مسكونی در محله های فرسوده كشور مكان یابی و طراحی انجام شده كه با ساخت این پروژه ها ۴۰ هزار واحد مسكونی احداث خواهد شد. از این ۴۰ هزار واحد ۲۴ هزار واحد را خودمالكان و بخش خصوصی و ۱۶ هزار واحد را بنیاد مسكن انقلاب اسلامی، سازمان ملی زمین و مسكن و وزارت راه و شهرسازی احداث خواهد نمود.
روستا با اشاره به اظهارات رئیس كمیسیون عمران شورای شهر تهران در خصوص مقایسه طرح ملی بازآفرینی شهری با طرح مسكن مهر اظهار داشت: متاسفانه شهرداری تهران و شورای شهر تصور اشتباهی نسبت به طرح بازآفرینی شهری دارند و رئیس كمیسیون عمران شورای شهر هم این طرح را همان مسكن مهر در بافت فرسوده نامیده بود. در حالیكه این قیاس اشتباه است.
معاون مدیرعامل شركت بازآفرینی شهری افزود: شهرداری تهران علی رغم اینكه عضو یكی از كارگروه های ستاد ملی بازآفرینی شهری است، از آنجائیكه در تامین هزینه های جاری خود مانده است، به دنبال انبوه سازی در بافت فرسوده است و بنابراین طرح ملی بازآفرینی را مسكن مهر نامگذاری كرده است. این در شرایطی است كه شركت بازآفرینی شهری ایران تابحال ۵۳ هزار فقره تسهیلات نوسازی واحد مسكونی فرسوده به شهروندان پرداخت كرده است كه هیچ باز اضافی بر دوش دولت نگذاشته است.
به گفته این عضو هیئت مدیره شركت بازآفرینی شهری ایران در شهر تهران ۱۴ هزار هكتار بافت فرسوده داریم كه ۳ هزار هكتار از آن در وضعیت بسیار بحرانی قرار دارد. ازاین رو بازآفرینی شهری اصلا به معنای انبوه سازی نیست و ما مقرر است محله ها را احیاء نماییم نه اینكه قوطی كبریت به مردم تحویل بدهیم.
وی افزود: از دیگر اقدامات شركت بازآفرینی شهری در شهر تهران، طراحی نوسازی محله سیروس در ۹۸۰۰ متر زمین است كه مقرر است در این متراژ اراضی، تنها ۹۸ واحد مسكونی ساخته شود كه به این معناست كه ما به دنبال انبوه سازی نیستیم بلكه می خواهیم كیفیت زندگی را ارتقاء بدهیم.
روستا اضافه كرد: اما در مقابل، شهرداری تهران در همان منطقه ۱۲ مقرر است در ۳ هزار متر زمین تعداد ۳ برابر واحد مسكونی هدفگذاری شده در محله سیروس، بارگذاری مسكونی داشته باشد.
معاون مدیرعامل شركت بازآفرینی شهری تصریح كرد: شهرداری ها به دنبال افزایش درآمد خود از محل فروش كوه ها و باغات هستند. این در شرایطی است كه اگر به جای سیاست درآمدزایی به دنبال سیاست كاهش هزینه های شهری با استفاده از نوسازی بافت فرسوده بروند هزینه های مدیریت شهری تا ۳۰ درصد كاهش خواهد یافت.

5.0 / 5
4660
1397/05/03
15:27:49
این پست مرکز املاک را می پسندید؟
(1)
(0)
X
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین