معاون وزیر راه خبر داد:

كاهش واردات ربطی به تحریم ندارد، عامل اصلی، شرایط اقتصادی می باشد

كاهش واردات ربطی به تحریم ندارد، عامل اصلی، شرایط اقتصادی می باشد مركز املاك: مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اظهار داشت: امسال ۱۶.۶ درصد كاهش در واردات غیرنفتی داشتیم كه بیشتر ناشی از شرایط اقتصادی كشور است.به گزارش مركز املاك به نقل از صداوسیما، محمد راستاد در نشست خبری اظهار داشت: هم اكنون واردات غیرنفتی با استفاده از بنادر به ۱۱.۷ میلیون تُن رسیده كه نسبت به سال قبل ۱۶.۶ درصد كاهش داشه است. صادرات غیرنفتی ۲۲.۷ میلیون تُن است كه نسبت به مدت مشابه در سال قبل ۱.۲ درصد كاهش داشته است كه البته از اعداد و ارقام مشخص می گردد كه در مدت مشابه امسال نسبت به سال قبل صادرات غیرنفتی دو برابر واردات غیرنفتی به كشور است.
وی اضافه كرد: البته كاهش واردات غیرنفتی ارتباطی با تحریم ها ندارد و بیشتر این شرایط اقتصادی بازار در كشور است كه سبب شده واردكنندگان در شش ماهه اول امسال كالای كمتری وارد كنند.
راستاد درباره آمار تخلیه و بارگیری كالاهای فله و مایع مثل مشتقات نفتی هم اظهار داشت: كل جابه جایی كالاهای فله و مایع در كشور در شش ماهه گذشته ۱۹.۸ میلیون تُن بوده كه نسبت به سال قبل ۱۱.۵ درصد كاهش داشته است، اما در ترانزیت كالاهای فله و مایع با رسیدن به عدد یك میلیون و ۳۵۵ هزار و ۹۲۶ تُن نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴.۵ درصد رشد داشته ایم.
وی در ادامه این نشست خبری با بیان برگزاری هفتادمین سالگرد روز جهانی دریانوردی در هفته آینده اظهار داشت: شنبه آتی دبیركل سازمان بین المللی دریانوردی وارد كشور می گردد و به علت حضور این مقام مسئول بین المللی و برنامه ریزی سازمان بنادر برای برگزاری، مراسم روز جهانی دریانوردی در هفته آینده به جای تاریخ رسمی این روز ـ كه امسال در محرم و صفر قرار گرفته ـ، برگزار می گردد.
وی با اشاره به اینكه مراسم روز جهانی دریانوردی از نظر فعالان این حوزه اهمیت ویژه ای دارد اظهار داشت: با عنایت به اینكه ایران دارای ۵ هزار و ۷۰۰ كیلومتر ساحل است و در عین حال با داشتن ۱۱ بندر اصلی تجاری و ۶۰ بندر كوچك از نظر ظرفیت و ناوگان اقیانوس پیما جزء ۲۰ كشور اول جهان است، حضور دبیركل سازمان بین المللی دریانوردی این امكان را به ایران می دهد كه در شرایط جدید اقتصادی و تحریم های آمریكا كشور ما بتواند امكانات و ظرفیت های دریانوردی خویش را در برابر چشم همگان به نمایش بگذارد.
راستاد اضافه كرد: هم اكنون ظرفیت بنادر كشور چیزی حدود ۲۲۰ میلیون تُن است و ناوگان دریانوردی ایران با داشتن ۱۰۰ هزار نفر دریانورد می تواند تا ۳۰۰ میلیون تُن انواع كالا را با استفاده از بنادر جمهوری اسلامی ایران وارد یا صادر كند.
رییس سازمان بنادر و دریانوردی كشور اظهار داشت: حضور دبیركل سازمان بین المللی دریانوردی در ایران برای كشور ما زمینه ساز میزبانی برگزاری موازی روز جهانی دریانوردی در سال ۱۴۰۰ یا ۲۰۲۱ میلادی است كه به علت شركت تمامی نمایندگان سازمان بین المللی دریانوردی در آن مراسم این اجلاس برای كشور و سازمان ما از اهمیت ویژه ای برخوردار می باشد.

1397/06/16
01:19:17
5.0 / 5
4685
تگهای خبر: شركت , صادرات , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین