گوشت پرندگان وحشی مازندران روی سفره پایتخت نشینان

گوشت پرندگان وحشی مازندران روی سفره پایتخت نشینان مركز املاك: ساماندهی بازار پرندگان وحشی فریدونكنار در مازندران و ناامن شدن بازار فروش پرندگان زمستان گذران برای فروشندگان غیرمجاز در این بازار، سبب شده تا احیانا پایتخت كشور تبدیل به بارانداز شكار غیرمجاز این پرندگان شود.


به گزارش مركز املاك به نقل از ایرنا، بااینكه در ایام رونق بازار فروش پرندگان وحشی در فریدونكنار مازندران باز مسافران آخر هفته به خصوص تهرانی ها بیشترین خریداران این پرندگان بودند ولی با تشدید برخورد با این فروشندگان امسال به نظر می آید بازار غیررسمی فروش به پایتخت منتقل شده است.
*** تداوم شكار با وجود تشدید برخوردها
در فصل كوچ پرندگان وحشی به مازندران ( اواسط مهر تا اویل آذر) سال جاری با ورود به موقع دستگاه قضایی، نیروی انتظامی ویگان حفاظت محیط زیست و درسكوت مسئولان محلی بساط بازار فروش پرندگان در فریدونكنار تنها بازار نیمه رسمی پرندگان زمستان گذران كساد شد.
اما با پیش بینی پا برجا ماندن چند هزار تور هوایی، كرس و گذر و تداوم شكار غیر مجاز در تالاب ها و آببندان های استان خصوصاً در سرخرود و تالاب لپو شهرستان های محمودآباد و فریدونكنار، گفته میگردد پایتخت كشور كه خریداران اصلی لاشه پرندگان وحشی زمستان گذران شمرده می شود به بازارانداز فروش این گونه ها تبدیل گشته است.
براساس گزارش محیط زیست مازندران با اجرای طرح برخورد با تور هوایی تابحال یك هزار و 600 تور هوایی و 3 هزار و 600 پایه این تورها از منطقه جمع آوری شد و به سبب پراكندگی تور هوایی تابحال محیط زیست به سبب محدودیت نیرو موفق به جمع كردن سایر تجهیزات شكار دست جمعی چون گذر و كرس نشد.
محیط زیست تنها شكار مجاز پرندگان زمستان گذر را دوما یا دامگاه ( روشی برای صید پرندگان كه از خود پرنده برای صید هم نوع خودش استفاده می شود) می داند كه این خواسته محیط زیست باز با وجود توافق دو جانبه با بدعهدی نمایندگان شكارچیان در فریدونكنار و پشت زدنشان به تعهد رنگ اجرایی نگرفت.
*** برخورد با قاچاق پرندگان وحشی
مدیركل محیط زیست مازندران می گوید: در پارسال بازار فروش پرندگان وحشی فریدونكنار كه چند دهه در این شهر فعال بود، با همكاری شهرداری ساماندهی و از مركز شهر به حاشیه انتقال داده شد.
حسینعلی ابراهیمی كارنامی به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: فروش لاشه پرندگان وحشی در این بازار ممنوع می باشد و در صورت مشاهده فروشندگان بر طبق مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست جریمه می شوند و پرونده آنها باز برای برخورد قانونی به دستگاه قضایی می رود.
وی اضافه كرد: با وجود برخورد شدید با شكارچیان غیرمجاز و جمع آوری یك هزار و 800 تور هوایی آنها در استان به خصوص فریدونكنار محل اصلی شكارچیان غیرمجاز، همچنان تعداد زیادی تور هوایی، كرس و گذر برجاست كه به سبب محدودیت نیرو تابحال موفق به پاكسازی آنها نشدیم و این نشان دهنده استمرار شكار در محل اجتماع پرندگان وحشی زمستان گذر است.
وی افزود: در شرایطی كه بازار فریدونكنار بعنوان تنها بازار سنتی فروش پرندگان وحشی باز جمع آوری شد، احتمال انتقال قاچاق لاشه پرندگان به صورت قاچاق به سایر استان ها همچون تهران بعنوان پرمتقاضی ترین منطقه برای لاشه پرندگان وحشی وجود دارد و باید مدیران محیط زیست در این استان باز با رصد بازار نسبت به برخورد قانونی با فروشندگان اقدام نمایند.
*** رصد بازار فروش پرندگان وحشی در تهران
مدیركل محیط زیست مازندران گفت: بازار فروش پرندگان وحشی در پایتخت باز با رایزنی مدیران این استان از این پس رصد میگردد و با متخلفان باز برخورد میگردد.
ابراهیمی كارنامی اضافه كرد: امسال با وجود دستگاه قضایی، انتظامی و یگان حفاظت در سكوت مدیران محلی برخورد با شكارچیان تشدید شد و برچیده شدن بساط این كار نیاز به زمان و همكاری مردم و مسئولان منطقه دارد.
*** صدور مجوز مشروط
مدیركل محیط زیست مازندران اظهار داشت: امسال صدور پروانه شكار از 15 آذرماه برای متقاضیان پرندگان وحشی به صورت 45 روزه صادر میگردد. هر شكارچی باز در ایام آخر هفته ( پنجشنبه و جمعه) روزانه می تواند 2 شكار برای مصرف خانگی داشته باشد.
ابراهیمی كارنامی صدور پروانه شكار برای شكارچیان را مشروط بر جمع آوری ادوات شكار غیرمجاز شامل تور هوایی، كرس و گذر است و چنانچه شكارچی این ادوات را داشته باشد پروانه شكار برایش صادر نمی گردد.
استان مازندران دارای چهار منطقه حفاظتی میانكاله، دشت ناز، فریدونكنار و كیاسر و 800 آببندان و آبگیر محلی است كه سالانه افزون بر 150 گونه از پرندگان وحشی با جمعیت 1.5 میلیون بال به این مناطق كوچ می كنند.
طبق آمار فرمانده یگان حفاظت محیط زیست كشور سالانه به صورت میانگین 300 هزار بال از این پرندگان از طرف شكارچیان غیرمجاز شكار می شوند.
6982/1899


1397/09/12
14:52:58
5.0 / 5
4109
تگهای خبر: استان , جمعیت , خرید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین