در گفتگو با مهر عنوان شد

قطع مجدد سوآپ نفت در بندر امیرآباد، پای مشكلات فنی در بین است

قطع مجدد سوآپ نفت در بندر امیرآباد، پای مشكلات فنی در بین است مركز املاك: معاون دریایی سازمان بنادر و دریانوردی، از قطع مجدد سوآپ نفتی تركمنستان بوسیله بندر امیرآباد ایران آگاهی داد و اظهار داشت: ادامه نیافتن سوآپ نفتی تركمنستان از ایران برمبنای اعلام طرف تركمن بود.هادی حق شناس در گفتگو با خبرنگار مهر از توقف سوآپ نفتی تركمنستان به بندر امیرآباد ایران از خردادماه سال جاری آگاهی داد و اظهار داشت: از سال ۹۶ سپس ۴ سال، توقف عملیات سوآپ نفتی تركمنستان به عراق، افغانستان و كشورهای حاشیه جنوب خلیج فارس بوسیله تخلیه در بندر امیرآباد، این فرآیند باردیگر از سر گرفته شده بود.
معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی گفت: این روند تا خردادماه امسال ادامه داشت؛ اما از خردادماه تا كنون، سوآپ نفتی تركمنستان به سایر كشورهای منطقه، بوسیله ایران قطع شده است.
وی در پاسخ به پرسشی درباره علت قطع مجدد سوآپ نفتی بوسیله بندر امیرآباد، اظهار داشت: ادامه نیافتن سوآپ نفتی تركمنستان از ایران برمبنای اعلام طرف تركمن و مشكلات فنی داخلی این كشور بوده است.
به گزارش مركز املاك به نقل از مهر، قبل از این نیز، یك دفعه دیگر در زمان دولت دهم، سوآپ نفتی تركمنستان با صلاحدید مقامات وقت وزارت نفت، قطع شده بود؛ این در شرایطی است كه درآمد كشور از محل سوآپ نفتی تركمنستان از بندر تركمن باشی در ساحل شرقی خزر به بندر امیرآباد در ساحل جنوب شرقی این دریا، بسیار بالا تخمین زده می شد.
همچنین قبل از اجرای برجام، تركمنستان خواستار از سرگیری سوآپ نفت با ایران شده بود كه البته این مساله را منوط به برخی شرایط همچون مشكلات بانكی و نقل و انتقالات مالی كرده بود.
نفت وارداتی تركمنستان سپس تخلیه در بندر امیرآباد، با ریل به پالایشگاه تهران منتقل شده و مابه ازای ارزی آن، نفت خام ایران از پالایشگاه های جنوب كشور و بوسیله بندر عسلویه به دیگر كشورها صادر می شد؛ ضمن اینكه قسمتی از نفت خام تركمنستان نیز، به عراق و افغانستان ترانزیت می شد.
بندر نكا بعنوان یكی از بنادر زیرمجموعه اداره كل بنادر و دریانوردی امیرآباد، بعنوان تنها بندر نفتی ایران در سواحل خزر است كه بگفته سیاوش رضوانی، مدیركل بنادر و دریانوردی امیرآباد، سال قبل در تاریخ ۱۲ مرداد ۹۶ سوآپ نفتی تركمنستان بوسیله این بندر از سر گرفته شد؛ به نحوی كه در سال گذشته، ۶۵ فروند كشتی حامل نفت خام تركمنستان در بندر نكا پهلو گرفتند و ۴۰۵ هزار تن نفت خام در این بندر تخلیه شد.
به گفته رضوانی، امسال باز ۱۰ فروند كشتی حامل نفت خام تركمنستان در اسكله های زیرمجموعه اداره كل بنادر و دریانوردی امیرآباد، پهلودهی شده و ۶۷ هزار تن نفت خام تخلیه كردند.

1397/11/20
23:28:15
5.0 / 5
4727
تگهای خبر: بانك , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین