در گفتگو با مهر مطرح شد

كمیته مستقل بررسی سوانح هوایی تشكیل گردد

كمیته مستقل بررسی سوانح هوایی تشكیل گردد به گزارش مركز املاك نایب رییس كمیسیون عمران مجلس خواهان ایجاد كمیته مستقل بررسی سوانح هوایی به دور از فضای امنیتی شد.سید احسن علوی در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد آخرین اطلاعات از علت سقوط بوئینگ ۷۰۷ ارتش تصریح كرد: بوئینگ ۷۰۷ ارتش در هنگام فرود تماسی با فرودگاه پیام نداشته است. به علت عدم ارتباط رادیویی با فرودگاه پیام، خلبان خود مبادرت به فرود بصری می كند كه متأسفانه به علت اشتباه در تشخیص باند فرود، این اتفاق رخ می دهد.
وی افزود: همچون مهم ترین علل سانحه بوئینگ ۷۰۷ ارتش، وجود باند فرودگاهی فتح در مجاور فرودگاه پیام، بدون اطلاع قبلی خلبان بوده است. این اتفاق ۲ ماه قبل برای هواپیمای مسافربری تابان كه قصد فرود در فرودگاه پیام را داشته می افتد. در این حادثه، خوشبختانه خلبان متوجه اشتباه خود شده و از وقوع سانحه جلوگیری می شود.
نایب رئیس كمیسیون عمران مجلس با اشاره به اینكه باند فتح در چارت فرودگاهی پیام باید مشخص باشد اظهار داشت: رئیس كمیسیون عمران مجلس به محض وقوع حادثه برای هواپیمای مسافربری تابان در مصاحبه ای این مورد را بیان نمود. جای سوال است كه چرا به خلبان های این مسیر هوایی وجود باند فتح را اطلاع نمی دهند.
نماینده مردم سنندج در مجلس با اشاره به اینكه بررسی حوادث و سوانح هوایی نیازمند كمیته مستقل است اضافه كرد: هم اكنون به محض وقوع سوانح هوایی، نهادهای مختلف هر كدام گزارش های متفاوتی عرضه می دهند. وجود كمیته مستقل برای سوانح هوایی و اظهار نظر دقیق در این زمینه احساس می شود.
وی افزود: در صورت تشكیل این كمیته، حوادث و سوانح حمل ونقل هوایی به صورت دقیق بررسی و از وقوع مجدد آنها جلوگیری می شود. سانحه فرودگاه فتح مصداق بارز آن است.
علوی خاطرنشان كرد: رسیدگی به حوادث و سوانح هوایی و تهیه گزارش ها در این خصوص نباید امنیتی شوند؛ ولی لازم است دستگاه های امنیتی و قضائی زمینه بررسی كارشناسی سوانح هوایی را برای ایمنی بیشتر مردم و مسافران هوایی فراهم نمایند.
وظایف دفتر بررسی سوانح هوایی سازمان هواپیمایی كشوری چیست؟
به گزارش مركز املاك به نقل از مهر، هم اكنون بر مبنای آنچه وب سایت رسمی سازمان هواپیمای كشوری اعلام نموده است: دفتر بررسی سوانح و حوادث هوایی زیرمجموعه ریاست سازمان هواپیمایی كشوری و بعنوان بالاترین مقام حاكمیتی در صنعت هوانوردی غیرنظامی است.
بر اساس آئین نامه مصوب سال ۱۳۹۰ هیئت دولت، این دفتر، سوانح و حوادث و رویدادهای فرودگاهی را مستقلاً بررسی نموده و گزارشات و بررسی های انجام شده را به همراه پیشنهادات ایمنی به منظور جلوگیری از بروز رویدادهای مشابه در آینده صادر می كند و در جهت شناسایی تقصیر افراد یا مجموعه های مرتبط فعالیتی ندارد.
دفتر بررسی سوانح و حوادث بعنوان عضو كمیسیون ایمنی حمل و نقل وزارت راه وشهرسازی، اطلاعات و گزارشات بررسی سوانح هوایی وحوادث جدی هواپیماهای مسافربری را در سامانه وزارت راه و شهرسازی ثبت كرده و یافته ها، ضعف و نارسایی های موجود در صنعت هوانوردی كشور را به منظور اتخاذ تصمیمات مقتضی به وزارت راه وشهرسازی منعكس می كند.
پاسخگویی به پانل بررسی سوانح ایكائو و مجمع نهادهای بررسی سوانح دفتر منطقه ای كشورهای خاورمیانه هم جز وظایف این دفتر به حساب می آید.

1397/12/27
22:43:58
5.0 / 5
4453
تگهای خبر: دستگاه , سایت , شهرسازی , عمران
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین