گزارش مركز املاك به نقل از مهر

نرخ تسه جان گرفت، توقف رشد قیمت مسكن، معاملات را گرم كرد

نرخ تسه جان گرفت، توقف رشد قیمت مسكن، معاملات را گرم كرد به گزارش مركز املاك باآنكه كاهش ۶۴.۶ درصدی معاملات مسكن از عوامل مهم توقف رشد ماهانه قیمت است، اما همین اتفاق سبب شد تا قیمت اوراق تسهیلات مسكن در بازار سرمایه با رشد مواجه شود.به گزارش مركز املاك به نقل از مهر، رشد ۰.۴ درصدی قیمت مسكن در تیرماه امسال نسبت به ماه پیش از آن (خرداد ۹۸) نشان دهنده توقف رشد ماهانه قیمت مسكن می باشد. این توقف رشد ماهانه قیمت مسكن و ارسال پالس های مثبت از جانب فروشندگانِ «پول لازم» به اندك خریدارانِ «دست به نقد» برای فروش واحدهای مسكونی خود با تخفیف های نامتعارف، رشد محدود اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسكن را هم به دنبال داشته است. بگونه ای كه در معاملات این اوراق در یك هفته منتهی به ۹ مرداد، قیمت برخی از نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسكن مرز ۴۷ هزار تومان را رد كرد و با عنایت به اینكه این رشد قیمت در سایر اوراق تسهیلات مسكن مشهود بود، تابلوی نماد معاملاتی «تسه» سراسر سبزپوش شد.
در حالی كه در دو روز اخیر، گرانترین اوراق تسهیلات مسكن در بازه قیمتی ۴۵ تا ۴۶ هزار تومان قرار داشت، امروز نماد معاملاتی تسه ۹۷۱۱ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در بهمن ۹۷) با نرخ ۴۷ هزار و ۵۰۰ تومان بعنوان گرانترین نماد اوراق تسهیلات مسكن معامله شد.
همچنین نمادهای معاملاتی ۹۶۱۲ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در بهمن ۹۶)، تسه ۹۸۰۱ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در فروردین ۹۸)، تسه ۹۸۰۳ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در خرداد ۹۸) و تسه ۹۸۰۴ (اوراق تسهیلات مسكن صادره در تیر ماه ۹۸) دیگر نمادهای اوراق تسهیلات مسكن هستند كه امروز در بازه بالای ۴۷ هزار تومان به فروش رسیدند.
سایر نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسكن هم با اندكی افزایش نسبت به هفته های اخیر در بازه ۴۴ تا ۴۶ هزار تومان معامله شدند.
نرخ معاملات امروز و روزهای اخیر در حالی است كه در دو هفته گذشته، نرخ بعضی از نمادهای معاملاتی اوراق تسهیلات مسكن به زیر ۴۰ هزار تومان سقوط كرده بود.
بیشترین حجم معامله اوراق تسهیلات مسكن به نماد معاملاتی تسه ۹۸۰۴ برمی گردد كه با عنایت به اینكه در ایام اخیر این برگه ها به دارندگان حساب سپرده ممتاز بانك عامل بخش مسكن واگذار شده، عرضه این حجم از اوراق به بازار سرمایه كاملا طبیعی است. این نماد معاملاتی در روز جاری با حدود ۷ هزار برگه بیشترین میزان حضور در بازار را دارد. ضمن اینكه برای این برگه ها، صف خرید و فروش حدودا ۵۰۰ نفری به وجود آمد.
در رتبه دوم هم اوراق تسهیلات مسكن صادره در بهمن ۹۶ (تسه ۹۶۱۱) با عرضه ۶ هزار و ۵۰۰ برگه قرار داشت كه حدودا ۱۴۰ نفر در صف خرید این برگه ها ایستادند. به نظر می آید ورود این حجم بزرگ از برگه های تسه ۹۶۱۱ در بازار سرمایه، به علت بیم دارندگان این اوراق از كاهش بیشتر نرخ اوراق تسهیلات مسكن در نیمه دوم سال جاری و عدم فروش آنها تا قبل از تاریخ انقضای آنها (بهمن ماه امسال) باشد. ورود ناگهانی این تعداد اوراق تسهیلات مسكن در معاملات روز جاری، سبب افت حدودا یك درصدی قیمت این نماد معاملاتی نسبت به روز گذشته شده است.
بیشترین ارزش معاملات امروز اوراق تسهیلات مسكن را هم همین دو نماد كه فروشی بیشتر از ۶ هزار برگه داشتند، به خود اختصاص داده اند كه حدود ۳۰۰ میلیون تومان به ازای هر یك از نمادهای معاملاتی «تسه ۹۶۱۱» و «تسه ۹۸۰۴» بوده است.

1398/05/10
00:58:01
5.0 / 5
3859
تگهای خبر: بانك , تسهیلات , خرید , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین