كارتن خواب های تربت حیدریه نیازمند كمك خیران و كارآقرینان

گرمخانه تربت حیدریه، خانه ای كه چراغش با شور جوانی روشن است

گرمخانه تربت حیدریه، خانه ای كه چراغش با شور جوانی روشن است مركز املاك: تربت حیدریه - ایرنا - گرمخانه تربت حیدریه شهر 130هزارنفری واقع در ضلع شرقی ابتدای ورودی جاده تربت حیدریه به مشهد (امام رضای 110) سرپناهی است كه هر شب نزدیك به 45 نفر بی خانمان با آبرو را تعدادی جوان عضو سمن جهادگران دیار خورشید تیمار می كنند.


البته این بدان معنا نیست كه حضور این جوانان متاثر از بی تفاوتی مسئولان شهرستان تربت حیدریه است، بلكه همانطور كه در این گزارش خواهد آمد اثبات این واقعیت است كه هر جا مردم وارد صحنه شوند، دولتی ها در پیشبرد برنامه هایشان موفق تر عملا خواهند كرد.
نظر به اهمیت مبحث و مسوولیتی كه دفتر خبرگزاری جمهوری اسلامی تربت حیدریه در قبال مسایل مختلف حوزه پیرامونی خود احساس می كند، برآن شدیم تا میزبان اعضای شورای مركزی گروه مردم نهاد (سمن) جهادگران دیار خورشید باشیم.
دبیر این سمن با اشاره به اینكه مجوز فعالیت خویش را از وزارت ورزش و جوانان دریافت كرده ایم، اظهار داشت: نزدیك به یك سال است علاوه بر فعالیت های در رابطه با امور سازندگی و عمرانی در مناطق روستایی و محروم شهر، پیگیر صدمه های اجتماعی و البته با محوریت پدیده 'كارتن خوابی' در تربت حیدریه شده ایم.
محمدحسن صادق پور اضافه كرد: تا پیش از آذر امسال كه بالاخره با پیگیری ها و بذل توجه شخص فرماندار، بهزیستی، شهرداری و البته نماینده مردم تربت حیدریه در مجلس شورای اسلامی گرمخانه احداث شد، اما تنها با توزیع یك وعده غذای گرم شبانه به سراغ كارتن خواب ها می رفتیم.
وی پراكشن جغرافیایی حضور كارتن خواب های تربت حیدریه را در كوی تاجر و كوی حضرت امام(ره) به صورت اخص و دیگر محلات همچون باغسلطانی، 45 متری و پل مظفریه عنوان و اظهار نمود: نكته مهم در این خصوص آن است كه در میان این افراد خانم معلم (كارشناس ادبیات فارسی)، رتبه 27 كنكور حسابداری، نقاش مینیاتوریست و دیگر افراد با آبرو به چشم می خورند كه در اثر دگرگونی های روزگار یا از خانواده ترد شدند و یا معتاد شده اند و در نهایت كارشان به كارتن خوابی كشیده شده است.
وی همینطور اظهار داشت: هر چند هر شب بین 40 تا 45 نفر كارتن خواب را پذیرایی می نماییم، اما هم اكنون آمار كارتن خواب های تربت حیدریه بین 150 تا 200 نفر است كه برخی چون معتاد هستند، به واسطه ترس از تحویل الزامی آن ها به كمپ ترك اعتیاد و برخی به واسطه حفظ آبرو دوست دارند به زندگی كارتن خوابی و دور از چشم مردم ادامه بدهند.
دیگر عضو سمن با اشاره به اینكه از 15 آذر امسال گرمخانه به صورت رسمی فعالیت خویش را آغاز كرد، اظهار داشت: هر چند پای ثابت كار دستگاه های دولتی هستند، اما بی تعارف بگویم اگر همت دایمی افراد خیر نبود، چه بسا در همان هفته های نخست فعالیت گرم خانه، چراغش خاموش می شد.
حسین شعبانی اضافه كرد: با عنایت به نگاه مثبت مسئولان محلی برای واگذاری كامل اداره این گرمخانه به سمن ما، بهتر است مشكلات جانبی و به خصوص مباحث امنیتی را هم برطرف سازند.
عضو دیگر این سمن در مورد واكاوی پدیده كارتن خوابی در تربت حیدریه اظهار داشت: عمده ترین دلیل برای رشد پدیده كارتن خوابی در این خطه آن است كه در فصل برداشت زعفران (پاییز) كارگران فصلی از سراسر ایران به این شهر مراجعت كرده اما با آخر فصل برداشت تمایلی برای رجعت به شهر و روستای خود ندارند.
حمید خوش طینت اضافه كرد: این پدیده به ظاهر مثبت اجتماعی(اشتغالزایی منطقه) از زمانی برای مردم بومی و هم مسئولان منطقه بحران آفرین می گردد كه این مهاجران بنا به دلایل مختلف به مواد مخدر روی آورده و در نهایت به سمت پدیده كارتن خوابی كشیده می شوند.
وی ضمن بیان اینكه تابحال 9 نفر از كارتن خواب های معتاد با درخواست داوطلبانه اشان با همكاری بهزیستی تحویل كمپ دادیم تا دوران ترك اعتیاد را بگذرانند، اظهار داشت: 2 نفر پس از كسب سلامت به شهرهای خود هدایت شدند و هفت نفر دیگر دوران درمان را طی می كنند.
به گفته تفاوت كمپ الزامی با كمپ اختیاری درآن است كه كمپ الزامی دولتی است و معتادان به زور به آنجا منتقل می شوند و تا زمانی هم كه كسی سراغشان نیاید، آزاد نمی شوند و در ضمن در كمپ الزامی معتادان پاك نمی شوند.
خوش طینت اضافه كرد: اما در كمپ اختیاری باید هزینه كنند و شیوه درمان با متادون نیست و بنابراین افراد پاك می شوند كه هزینه این 9 نفر را بهزیستی متقبل شده اما تداوم این روند نیازمند حضور پررنگ تر افراد خیر است.
به گفته خوش طینت، اما مشكل بزرگ برای این افراد از زمانی آغاز می گردد كه هر چند مسئولان بهزیستی سلامت آن ها را تایید می كنند، اما متاسفانه نه خانواده و نه به خصوص اجتماع دیگر آن ها را باور ندارند.
وی اظهار نمود: بزعم من شایسته است مسئولان و باز تاكید می كنم افراد خیر كه البته در تربت حیدریه تعدادشان هم كم نیست، تدبیری بیاندیشند و برای افرادی كه از مراكز بازپروری خارج می شوند، زمینه اشتغالی فراهم نمایند تا تكرار اعتیاد اینبار بدلیل سرخوردگی های اجتماعی برایشان حادث نشود.
خوش طینت همینطور با انتقاد از ترحم بیش از حد شهروندان در پرداخت نقدی به متكدیان، اظهار داشت: صدقه دادن خوب است اما اینكه در كوچه خیابان به متكدیان پرداخت شود، نه تنها مشكلات شهر را برطرف می كند، بلكه متكدیان را هم به این رویه زندگی دلگرم می كند، پس شایسته است شهروندان كمك های نقدی خویش را در امكان و نهادهای خدمات رسان هزینه كنند.
عضو دیگر سمن اظهار داشت: اكنون هر شب باید برای ساكنان گرم خانه 40 تا 45 پرس غذای گرم مهیا نماییم كه الحمدالله تا امروز افراد خیر پشتیبان ما بوده اند.
مصطفی خانعلی با اشاره به اینكه پوشاك، پتو و ست كمك های اولیه از دیگر اقلام موردنیاز گرم خانه است، اضافه كرد: خوشبختانه یا متاسفانه امسال هنوز شاهد بارش نزولات جوی نبوده ایم، اما چون سقف گرمخانه نیاز به مرمت دارد، با اولین بارش
آب به داخل گرم خانه سرازیر می گردد.
وی همینطور اظهار داشت: افراد خیر كه تمایل دارند كمك های غیرنقدی و نقدی خویش را برای اداره گرم خانه اهدا كنند، می توانند با شماره تلفن همراه 09158071417 برای كسب اطلاعات از نیازهای عمده تماس حاصل كنند.
و كمك های نقدی خویش را هم به شماره كارت بانك ملی ایران به شماره 6037997350821428 واریز نمایند.
خانعلی در پاسخ به این سووال كه چرا تابحال سمن فاقد حساب بانكی حقوقی است، اظهار داشت: پیشتر كه صدور مجوز فعالیت سمن ها به عهده سازمان ملی جوانان بود، برایشان كد شناسه ملی صادر می شد، اما مجوز فعالیت سمن ما مربوط به پس از ادغام 2 سازمان تربیت بدنی و سازمان ملی جوانان است و هنوز فاقد شناسه ملی هستیم.
وی اضافه كرد: هر چند مبحث در وزارت ورزش و جوانان و اداره ثبت اسناد ملی در حال پیگیری است، اما اكنون بانك ها حساب حقوقی را تنها برای سمن های دارای كد شناسه ملی باز می كنند.
مركز شهرستان 225 هزار نفری تربت حیدریه در 150 كیلومتری جنوب مشهد واقع است.
6121 /1744
خبرنگار: علیرضا حسینی مقدم انتشار: علی اصغرافتاده


1396/10/23
23:34:55
5.0 / 5
4946
تگهای خبر: بانك , خانه , روستا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین