ایمنی مراكز جمعیتی زیرتیغ تغییرات اقلیم

ایمنی مراكز جمعیتی زیرتیغ تغییرات اقلیم مركز املاك: ایران جزو كشورهایی شمرده می شود كه در دوران مختلف حوادثی مانند سیل، توفان، زلزله و.. را شاهد است، حوادث طبیعی كه خسارت فراوانی برجای می گذارد و ایمنی شهروندان را نیز به صورت مستقیم تحت تاثیر قرار می دهد. تغییرات اقلیم روی دیگر این حوادث است كه آثارش بر ابعاد مختلف زندگی انسان ها همچون سكونتگاه ها سایه انداخته است.


علی بیت اللهی در گفت و گو با ایسنا، در باره تاثیرات تغییرات اقلیمی بر ایمنی زندگی افراد اظهار داشت: از شروع سال جاری تا كنون، شاهد تغییرات وضعیت و شرایط اقلیمی، حداقل در كشور خودمان هستیم. البته اندیشمندان اقلیم شناس این مساله را به كل دنیا تعمیم داده اند و می گویند كل دنیا تحت تاثیر شرایط آب وهوایی قرار گرفته است، حتی بعضی از كشورهای اروپایی در همین ماه های سال برف آنچنانی نداشتند در صورتیكه در گذشته این چنین نبود.

دبیر كارگروه ملی مخاطرات طبیعی با اشاره به سیلاب لرستان، خوزستان، گلستان و سیل ناگهانی شیراز كه طی این سیل۲۱ نفر جان خودرا از دست دادند، اضافه كرد: اعلام نمودند كه ظرفیت آب جاری شده در سیلاب سیستان بمراتب بیشتر از سیل گلستان بوده است و این ابعاد حادثه را نشان می دهند بدین سبب اگر سیلاب را بعنوان یكی از آیتم های تغییرات اقلیمی در نظر بگیریم متوجه می شویم كه به شدت ایمنی مناطق مسكونی و مراكز جمعیتی را تحت تاثیر قرار می دهد.

وی اثر تغییرات اقلیمی بر ایمنی مناطق مسكونی و مراكز جمعیتی را طولانی مدت دانست و افزود: سیل علاوه بر تخریب واحدهای مسكونی و سكونتگاه ها، اراضی و زمین های كشاورزی را هم از بین می برد؛ در صورتیكه زلزله زمین و اراضی و معیشت مردم را در وسعت زیاد تخریب نمی كند، اما تغییرات اقلیمی اثرات بسیار زیادی دارند.
به گفته دبیر كارگروه ملی مخاطرات طبیعی، تغییرات اقلیمی سبب بارش های شدید و رگباری و سیل آسا می شود و ایمنی سكونتگاه های شهری و روستایی را به شدت تحت تاثیر می دهد كه یكی از نمونه های آن نیز انسداد جاده ها در استان سیستان و بلوچستان بود كه دسترسی به چندین روستا را غیرممكن كرد.
تاثیر طولانی مدت تغییرات اقلیمی بر روی امنیت غذایی
بیت اللهی افزود: علاوه بر این ها تغییرات اقلیمی بر روی امنیت غذایی مردم نیز موثر است كه دست كمی از تخریب ساختمان ها ندارد، واقعیت این است كه با فرسایش خاك و خشكسالی ها سطوح مغذی خاك از بین می رود و مواد غذایی پایه برای مردم یك كشور كمیاب می شود و امنیت را به شكل دیگری تحت تاثیر قرار می دهد.

تغییرات اقلیمی، وقوع سیلاب و نفوذ آب به پی ساختمان ها

وی اضافه كرد: یكی دیگر از مخاطرات این تغییرات اقلیمی، وقوع سیلاب و نفوذ آب به پی ساختمان ها است، برای مثال در زمان وقوع سیل گلستان در محدوده شهر آق قلا چندین روز آب ارتفاع بسیاری داشت و پی ساختمان های فاقد اسكلت را مرطوب كرده بود كه در این راستا خواص مصالح و چسبندگی آنها را از بین برد و همین موضوع سبب ضعیف شدن ساختمان ها شده بود. در این شرایط اگر زلزله ای با قدرت كم هم اتفاق بیفتد احتمال تخریب بیشتر می شود. این امر میان ساختمان های خشت و گلی و ساختمان هایی كه مقاومت كم تری دارد اثرات محسوس تری می گذارد.
وی با تاكید بر اینكه راهكاری كه در كل دنیا برای مقابله با این تغییرات وجود دارد انجام اقدامات پیشگیرانه است اظهار داشت: اقدامات پیشگیرانه با هزینه بسیار كمتری قبل از وقوع خسارت ها امكان اجرایی شدن دارند. اگر محدوده سیلاب ها با راه اندازی دیواره ها یا سازه های محافظ كنترل شده و به مسیرهای از پیش تعیین شده منتقل شود، یا اینكه تغذیه مصنوعی آب های زیرزمینی را بوسیله سیلاب ها داشته باشیم، می توانیم به راحتی از این مخاطره طبیعی به صورت مفید استفاده نمائیم.
كشور ما به پیشگیری نیاز دارد
دبیر كارگروه ملی مخاطرات طبیعی افزود: كشور ما به پیشگیری نیاز دارد، حالا كه این وضعیت را پیش بینی می نماییم نباید طبق عادت منتظر بمانیم تا حادثه رخ دهد؛ باید از همین حالا اقدامات پیشگیرانه را آغاز نماییم، چونكه بعد از وقوع حادثه با انبوهی از خسارت ها روبه رو هستیم كه باید آنها را تقبل نماییم. بودجه كلانی از مملكت صرف جبران خسارت می شود و این بودجه ای است كه از اقتصاد ملی كشور كسر می شود، بودجه ای است كه می تواند صرف زیرساخت ها و اشتغال جوانان شود در صورتیكه صرف جبران خسارت می شود و این مساله مهمی است.
بیت اللهی با اشاره به اینكه در حال وارد كردن اثر تغییرات اقلیمی و مخاطرات آب و هوایی به برنامه ملی كاهش خطر حوادث و سوانح هستیم كه خوشبختانه این مسئله هم بسیار پر رنگ شده است، اظهار نمود: سرما و یخبندان، گرد و غبار و طوفان، خشكسالی و سیلاب از نمادهای شاخص اقلیمی هستند كه در برنامه ملی كاهش خطر حوادث و سوانح به آنها نیز خواهیم پرداخت. این موارد را هم وارد مخاطرات و حوادث اولویت دار كرده ایم و برنامه ها و اقدامات پیشگیرانه ای را برای آن در نظر خواهیم گرفت كه باید تا آخر سال ابلاغ شود و در دستورات اجرایی دستگاه های مختلف دولت و نهادهای مشمول قانون مدیریت بحران قرار بگیرد.
دبیر كارگروه ملی مخاطرات طبیعی اعلام درانتها اظهار نمود: این برنامه ها درباره مخاطرات عمده و لطمه پذیری های موجود به صورت برنامه مدون و بعنوان اقدامات پیشگیرانه كه هر دستگاهی باید چه اقداماتی را انجام دهد، برای مقابله با آثار این حوادث مدون می نماییم كه تا آخر سال جاری از طرف رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران ( ریاست جمهوری ) ابلاغ خواهد گردید.

منبع:

1398/11/05
23:07:08
5.0 / 5
4286
تگهای خبر: استان , تخریب , جمعیت , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین