خزانه دار شورای شهر تهران:

كسب درآمدهای شهرداری ۲۵درصد كاهش یافته است

كسب درآمدهای شهرداری ۲۵درصد كاهش یافته است خزانه دار شورای شهر تهران، اظهار داشت: كسب درآمد در 5 ماهه امسال، نسبت به زمان مشابه سال پیش از 85 درصد به 60 درصد كاهش یافته است. كاهش 25 درصدی به سبب ركود پیش آمده در فضای كسب و كار و افزایش 38 درصدی بودجه مصوب پنج دوازدهم سال جاری نسبت به سال قبل است.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، سیدحسن رسولی در جلسه امروز شورای شهر تهران درباره حساب های درآمد و هزینه شهرداری تهران برای مرداد ماه و پنج ماهه سال ۱۳۹۹، اظهار داشت: در بخش عملکرد حساب درآمد، شهرداری تهران برمبنای بودجه مصوب موظف بوده، در برش عملکردی پنج ماهه خود نسبت به تامین منابع در سقف ۱۲هزار و ۷۳۹ میلیارد تومان اقدام نماید. طی این دوره پنج ماهه مبلغ ۷هزار و ۶۶۱ میلیارد تومان معادل ۶۰ درصد درآمد کسب کرده است.

وی ادامه داد: طی پنج ماهه مذکور کسری عملکرد ۵هزار و ۷۷ میلیارد تومان معادل ۴۰ درصد نسبت به بودجه مصوب مشاهده می شود. از کل درآمد پنج ماهه (7 هزار و ۶۶۱ میلیارد تومان) معادل ۲۹ درصد آن درآمد پایدار و ۷۱ درصد آن درآمد ناپایدار است.

خزانه دار شورای شهر تهران در بخش عملکرد هزینه ای، افزود: در این دوره، شهرداری اجازه داشته حداکثر تا سقف اعتبار مصوب به مبلغ ۱۱هزار و ۲۴۹ میلیاردتومان هزینه کنند. طی دوره مذکور مبلغ ۸ هزار و ۴۱۳ میلیارد تومان (۷۵ درصد) هزینه در دفاتر ثبت شده است که از این مبلغ ۹۷ درصد آن به صورت پرداخت های نقدی است و ۳ درصد آن غیرنقدی است. در دوره گذشته (چهار ماهه نخست سال ۹۹) ۹۹.۷ درصد هزینه بصورت پرداخت های نقدی و ۳ درصد آن غیرنقدی بوده است.

رسولی درباره عملکرد حساب درآمد و هزینه مرداد ماه نیز اظهار داشت: شهرداری تهران برمبنای بودجه مصوب شورا موظف بوده است، در برش عملکردی مرداد ماه خود نسبت به تامین منابع در سقف ۲ هزار و ۵۴۷ میلیارد تومان اقدام نماید. در این ماه مبلغ یک هزار و ۷۸۱ میلیارد تومان معادل ۸۰ درصد درآمد کسب شده است. از کل درآمد مردادماه معادل ۳۲درصد آن درآمد پایدار و ۶۸ درصد آن درآمد ناپایدار است.

وی ادامه داد: شهرداری تهران در مرداد ماه تا سقف ۲ هزار و ۲۴۹ میلیارد تومان اجازه هزینه کرد داشته که با بیان مبلغ ۲هزار و ۷۷۶ میلیارد تومان در مرداد ماه تقریباً معادل ۱۲۳ درصد مصارف خودرا منظور و ثبت کرده است که از این مبلغ ۹۲ درصد آن به صورت پرداخت های نقدی است و ۸ درصد آن غیرنقدی است.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران در تحلیل و ارزیابی درآمد و هزینه شهرداری تهران افزود: بودجه مصوب پنج دوازدهم سال ۹۸ مبلغ ۷هزار و ۸۴۵ میلیارد تومان بوده است که از این مبلغ ۶هزار و ۶۶۷ میلیارد تومان آن معادل ۸۵ درصد درآمد کسب شد و در سال ۹۹ بودجه مصوب پنج دوازدهم مبلغ ۱۲هزار و ۷۳۹ میلیارد تومان است که مبلغ ۷هزار و ۶۶۱ میلیارد تومان معادل ۶۰ درصد آن درآمد کسب شده است.

وی اشاره کرد: کسب درآمد، نسبت به زمان مشابه سال قبل کاهش داشته و از ۸۵ درصد در سال ۹۸ به ۶۰ درصد امسال رسیده است. کاهش ۲۵ درصدی کسب درآمد نسبت به زمان مشابه سال قبل، به سبب رکود پیش آمده در فضای کسب و کار و همین طور افزایش ۳۸ درصدی بودجه مصوب پنج دوازدهم سال جاری نسبت به سال قبل است.

رسولی اشاره کرد: باتوجه به شرایط کرونایی و رکود پیش آمده در فضای کسب و کار، از کوشش های دو حوزه معاونت شهرسازی و معماری و معاونت مالی و اقتصاد شهری که در مرداد ماه موفق به کسب ۷۰ درصد درآمد مصوب شده اند، قدردانی میکنم. بطور قطع این میزان تحقق بودجه عمدتاً نقد در مقایسه با عملکرد دولت یکی از نقاط قوت مدیریت شهری بشمار می رود.

خزانه دار شورای شهر تهران اضافه کرد: از کل درآمد پنج ماهه ۲۹ درصد آن درآمد پایدار و ۷۱ درصد آن درآمد ناپایدار است. در زمان مشابه سال قبل از کل درآمد وصولی ۳۵ درصد آن از درآمد پایدار و ۶۵ درصد آن از درآمد ناپایدار حاصل شده است. کاهش شش درصدی درآمد پایدار نسبت به زمان مشابه سال قبل شاخص مهم و تامل برانگیزی است. از کل درآمد مردادماه ۳۲ درصد آن درآمد پایدار و ۶۸ درصد آن درآمد ناپایدار است.

وی افزود: در گزارش ارائه شده، هزینه های پنج ماهه ۹۷ درصد نقدی است و از ۲۰ درصد بودجه غیرنقد فقط ۳ درصد تحقق یافته است. پس برطرف نمودن موانع موجود و عملیاتی شدن کل ۲۰ درصد منابع غیرنقد را در هفت دوازدهم سال انتظار دارم.

رسولی اشاره کرد: طبق ماده ۷۹ قانون شهرداری ها، شهردار موظف است منتهی به پانزدهم هر ماه حساب درآمد و هزینه ماه قبل شهرداری را به انجمن شهر تسلیم کند. پس بدینوسیله درخواست دارم در گزارشات آتی شهرداری درباب درآمد و هزینه شهرداری، وضعیت درآمد و هزینه سازمانها و شرکتهای تابعه نیز ارائه شود.1399/07/06
21:55:42
5.0 / 5
1434
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین