گزارش مركز املاك؛

تلاش راه آهن برای بازكردن درب پشتی بورس كالا

تلاش راه آهن برای بازكردن درب پشتی بورس كالا مركز املاك: باآنكه دولت با تهیه شیوه نامه ساماندهی زنجیره فولاد بدنبال كاهش رانت در این حوزه می باشد اما برخی مسؤلان در تلاشند به بهانه مشكلات بخش خود، استثنائاتی را در آن بگنجانند كه فسادزا خواهد شد.به گزارش مرکز املاک به نقل از مهر، اخیراً دولت با تهیه شیوه نامه ای تحت عنوان «ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد» به دنبال کاهش حواشی و رانت های گسترده در این عرصه از راه قیمت گذاری و عرضه تمام محصولات فولادی در بورس است.
آنطور که دولت پیشبینی کرده است، مقرر شده قیمت پایه شمش، اسلب و میلگرد در بورس، ۸۰ درصد قیمت منطقه CIS با تسعیر نرخ نیما باشد تا از این طریق قیمت ها متوازن و سود در زنجیره تقسیم شود؛ همینطور در بخش عرضه پیشبینی شده است که کلیه واحدهای فعال در زنجیره فولاد، محصولات تولیدی خویش را در بورس عرضه کنند به شکلی که هر گونه فروش خارج از بورس ممنوع شده و این مبادرت به منزله فروش خارج از شبکه محسوب خواهد شد.
این شیوه نامه مخالفان و موافقان زیادی دارد که عمده مخالفان آن فولادی ها هستند؛ فولادی ها معتقدند این شیوه نامه یک رانت تقریباً ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی در این عرصه به وجود خواهد آورد و از آن سو به علت نحوه عرضه محصولات، بازارهای صادراتی از بین خواهد رفت؛ اما در آن طرف ماجرا موافقان این شیوه نامه یعنی فعالان بخش های دیگر زنجیره فولاد همچون نوردی ها و معدنی ها قرار دارند که به شدت از اجرای این شیوه نامه حمایت کرده و فولادی ها را متهم به فرار از شفافیت می کنند.
در این رابطه بهرام شکوری رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران به مهر می گوید: ما اساساً با دخالت در قیمت گذاری هر کالایی مخالف هستیم اما به هر حال شرایط کشور ایجاب می کند که دولت این کار را انجام دهد. مشکل اساسی در زنجیره فولاد رانتی بوده که فولادی ها طی سالیان گذشته با همین قیمت گذاری دستوری بر زنجیره فولاد از سنگ آهن تا آهن اسفنجی از آن استفاده می کردند چونکه کارخانجات فولاد طی این سال ها بزرگترین رانت را خودشان برده اند؛ مواد اولیه را ۵۰ درصد زیر قیمت جهانی از معادن داخلی می خرند اما محصولشان را بالاتر از قیمت جهانی در بورس می فروشند.
وی معتقد است: این شیوه نامه می تواند قیمت را در زنجیره فولاد متوازن کند و فولادی ها هم همچون روال گذشته بازارهای صادراتی خویش را حفظ کنند منتهی با این تفاوت که رانتشان از بین می رود.(جزئیات بیشتر)
استثنائات به شیوه نامه باز می شود؟
در بحبوحه ابلاغ شیوه نامه ساماندهی عرضه و تقاضای زنجیره فولاد، حال مدیرعامل راه اهن اطلاع داده رایزنی هایی با دولت در حال انجام می باشد تا فولاد مورد نیاز برای صنایع واگن سازی، خارج از مکانیزم بورس تأمین شود. آنطور که سعید رسولی نژاد مدیرعامل راه آهن گفته است تولیدکننده داخلی ناوگان ریلی برای تأمین فلزات از بورس مستنثی خواهد شد.
طبق اعلام رسولی نژاد به علت عرضه صنایع فولادی و فلزی در بورس، روند کار برای تولیدکننده داخلی واگن و کارخانجات ریلی کند شده، ازاین رو وزارت راه و شهرسازی به دنبال مستثنی کردن کارخانجات ریلی برای تهیه فولاد از بورس بوده که وزارت صمت هم در حال پیگیری و عملیاتی کردن این مورد است.
اگرچه مشکل تولیدکنندگان ریلی قابل کتمان نیست اما لحاظ کردن این استثنا، به منزله تداوم توزیع رانت به حوزه فولاد و فراهم شدن زمینه های جدید برای دور زدن مکانیزم بورس است؛ چونکه کارخانه های فولاد می توانند به بهانه فروش محصول به تولیدکنندگان ریلی، درهای پشتی را باز کرده و مبادرت به فروش محصول خود از طرق دیگر کنند.
این در حالیست که وقتی عرضه کالایی به مکانیزم بورس سپرده می شود، باید تمام تولیدات در این مکانیزم ارائه شود تا رانت برای عده ای ایجاد نشود.

1399/09/05
13:47:23
5.0 / 5
958
تگهای خبر: تولید , خانه , شهرسازی , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین