وزیر نیرو:

رویه های تجاری كشورمان با ساختار تجاری اوراسیا همسو شود

رویه های تجاری كشورمان با ساختار تجاری اوراسیا همسو شود به گزارش مرکز املاک هماهنگ کننده روابط ایران و اتحادیه اوراسیا خواهان به روز رسانی ساختار تعرفه گذاری و روابط تجاری ایران با اتحادیه اوراسیا شد.


به گزارش مرکز املاک به نقل از مهر، رضا اردکانیان بامداد امروز در همایش دیپلماسی اقتصادی ایران و اوراسیا که با حضور مقامات و فعالان بخش خصوصی و سفرای کشورهای عضو اوراسیا در مرکز همایش های بین المللی رایزن تهران شروع شده، ضمن اشاره به اهمیت روز افزون مناسبت های کشورمان با این اتحادیه اظهار داشت: برگزاری این همایش و همایش های مشابه می تواند منجر به افزایش آگاهی تجار و دستگاههای دولتی در مورد اهمیت این موافقت نامه شده و همینطور ورود تجارمان به این کشورها را ترغیب کنند.
وی افزود: با عنایت به اهداف و اولویت های موافقتنامه اوراسیا می توان روابط منسجم تری با اعضای این اتحادیه در جهت منافع ملی طراحی کرد. همینطور آگاهی از چالش های فیمابین و رفع آنها به افزایش تجارت آزاد ایران با اتحادیه اوراسیا کمک قابل توجهی می کند.
وزیر نیرو افزود: افزایش روابط ایران ایران و اوراسیا حرکتی هوشمندانه و منطبق با اهداف ایران است که در جهت مقابله با سیاست های تحریمی آمریکا خواهد بود.
مسئول هماهنگ کننده روابط ایران و اتحادیه اوراسیا اظهار داشت: با بررسی اسناد بالادستی و سیاست گذاری های مربوطه می توان دریافت که روابط ایران و اوراسیا بر محور توسعه صادرات و اصلاح الگوی سیاست گذاری روابط تجاری است.
به گفته اردکانیان چگونگی فعالیت کشورمان در اتحادیه اوراسیا مستلزم پذیرش الزامات این اتحادیه است و باید به صورت جد در دستور کار قرار گیرد. همینطور پیوستن به موافقت نامه های جدید هم در دستور کار است چون که شاخصه حضور کشورمان در تجارت جهانی خواهد بود.
اردکانیان افزود: در قالب چنین تشکل هایی تعرفه های تجاری در سطح منطقه حذف می شود، پیچیدگی نظام بین الملل سبب شده تا تجارت بین المللی به یک امر تخصصی تبدیل گردد ازاین رو نیازمند روزآمد سازی ساختار و رویه ها هستیم. چون که برخی رویه های خاص این موافقت نامه با رویه های تجاری کشورمان همسو نیست.
وی تصریح کرد: همچون اصلاحات رویه های تجاری کشور می توان به ضوابط احراز منشأ کالا برای اعطای ترجیحات تعرفه ای اشاره نمود. ازاین رو نیازمند اصلاح ساختار تعرفه گذاری تجاری در سطح ملی و سازمان های دولتی هستیم.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: من بعنوان هماهنگ کننده سازمان های دولتی در موافقت نامه های اوراسیا با ایران و دائمی کردن آن بر این نظرم که این موافقت نامه بعنوان یک طرح جامع نگاه نماییم. نقش اتاق بازرگانی در این عرصه بی بدیل است چون که نقش اصلی در افزایش روابط با اوراسیا بر عهده بخش خصوصی است. نقش مؤثر اتاق ها در صدور گواهی های مبدا بر کسی پوشیده نیست.
وزیر نیرو اضافه کرد: ترغیب بنگاه های خصوصی برای انجام پژوهشها در قالب نیازهای تجاری اوراسیا و انعکاس مشکلات صادرکنندگان در این عرصه هم لزوم دارد.


منبع:

1399/11/08
14:57:58
0.0 / 5
947
تگهای خبر: توسعه , دستگاه , سفر , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین