گزارش مركز املاك؛

وام بی اثری به نام ودیعه مسكن

وام بی اثری به نام ودیعه مسكن مرکز املاک: بررسی های میدانی نشان میدهد به سبب تعلل و سخت گیری بانکهای عامل در اعطای تسهیلات ودیعه مسکن، عملا اثرگذاری این تسهیلات در حال از بین رفتن است.به گزارش مرکز املاک به نقل از مهر، در تیر ماه سال جاری که بسته پشتیبانی از مستأجران در ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب رسید، یکی از بندهای آن امکان اعطای تسهیلات ودیعه مسکن به مستأجران بود که قرار شد جزئیات آنرا وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی بررسی و به بانک ها ابلاغ کنند.
نهایتاً اکبر کمیجانی قائم مقام بانک مرکزی نیمه نخست مرداد ماه جزئیات این تسهیلات را اعلام و همزمان وزارت راه و شهرسازی نیز ذیل سامانه طرح اقدام ملی مسکن، ثبت نام در این طرح را شروع کرد.
بر اساس این طرح که ابتدا وام مرابحه خرید کالا و خدمات نام گرفت و سپس به تسهیلات ودیعه مسکن یا با اصرار بانک مرکزی، تسهیلات «کمک» ودیعه مسکن نامگذاری شد، قرار بود به متقاضیان در تهران، ۵۰، در ۸ کلانشهر ۳۰ و سایر شهرها ۱۵ میلیون تومان وام با سود ۱۳ درصد پرداخت گردد.
آمار متناقض از متقاضیان وام ودیعه مسکن
اگرچه ثبت نام از متقاضیان در هفته نخست مرداد انجام شد و با بیان دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ثبت نام کردند، اما اعطای این تسهیلات تا شهریور به طول انجامید.
در مرحله دوم ثبت نام هم هفته پایانی مهر ماه برای ثبت نام مجدد جاماندگان تعیین و اجرائی شد.
این در حالی است که پروانه اصلانی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اخیراً از ثبت نام حدود ۹۲۰ هزار نفر در این طرح آگاهی داده و تعداد افراد واجد شرایط را ۸۲۸ هزار نفر اعلام نموده است.
به گفته اصلانی، تا کنون ۱۹۱ هزار نفر توانسته اند این تسهیلات را دریافت نمایند که عملاً معادل تنها کمی بیش از ۲۰ درصد ثبت نام کنندگان در صورت پذیرش اظهار نظر دوم دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و کمتر از ۹ درصد متقاضیان در صورت پذیرش اظهار نظر اول این دفتر در خصوص ثبت نام ۲.۲ میلیون نفر می شود.
به دلیل طولانی شدن روند ثبت نام، یک کارگروه ذیل ستاد ملی مقابله با کرونا در نیمه نخست دی ماه تصویب کرد که افرادی که ثبت نام کرده اند، تا اختتام بهمن ماه فرصت دارند با مراجعه به بانک ها، از این تسهیلات استفاده کنند.
رئیس اتحادیه املاک: اجاره بها ۹۲ درصد رشد کرد!
از سوی دیگر برمبنای اعلام مرکز آمار ایران تورم بخش اجاره بیش از ۳۰ درصد بوده است؛ بانک مرکزی نیز رشد اجاره بها در تهران را در دی ماه نسبت به آذر ماه امسال کمی کمتر از ۳۰ درصد می داند؛ مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز میزان افزایش اجاره بها در ۱۰ ماهه نخست امسال در شهرهای کشور را نسبت به زمان مشابه سال گذشته، ۹۲ درصد اعلام نموده است.
همچنین بررسی میدانی از سطح شهر نشان دهنده افزایش بین ۳۰ تا ۸۵ درصدی افزایش اجاره بها فقط در فاصله ۸ ماهه تصویب اعطای تسهیلات ودیعه مسکن به مستأجران تا اختتام مدت زمان اعطای این تسهیلات است.
پرداخت وام ودیعه مسکن فرسایشی شد
نکته مهم اینکه برخی مستاجرانی که قراردادهای اجاره بهای خودرا طی ماههای گذشته تمدید کرده اند، همچنان بدلیل مشکل در تامین وثایق درخواست شده بانک ها، موفق به دریافت وام ودیعه نشده اند. اتفاقی که به نظر می آید، در مرحله اول بر عهده سیاست گذاران بخش مسکن و بانکی به سبب طولانی شدن روند ثبت نام و پالایش مشمولان و سپس بانکهای عامل است که با طولانی شدن روند اعطای این تسهیلات، در بی اثر یا کم اثر شدن این تسهیلات در بهبود شرایط رفاهی مستأجران، نقش مهمی داشتند.
یکی از متقاضیان وام ودیعه مسکن در گفتگو باخبرنگار مهر اظهار داشت: به سختی با گرفتن قرض توانستم مبلغ ودیعه را جهت تمدید قرارداد با صاحبخانه تامین کنم و در تلاش هستم با تامین وثیقه مدنظر بانک، وام را از بانک بگیرم.
در طول ماه های اعطای این تسهیلات نیز خیلی از مستأجران در گفت و گو با خبرنگار مهر از سنگین بودن شرایط اعطای این تسهیلات از طرف بانکهای عامل و با وجود تاکید بانک مرکزی و معاونت مسکن وزارت راه مبنی بر سهل گیری در پرداخت وام به مستأجران، گلایه مند بودند.
بررسی میدانی بازار اجاره مسکن و میزان پوشش وام ودیعه
بر اساس آنچه برخی مستأجران می گویند، رقم های ودیعه (پول پیش) چنان بالا رفته که صاحبخانه ها از زمان امضای اجاره نامه، برای تمدید بعدی شرط و شروط می گذارند و می گویند برای سال آینده باید فلان رقم به ودیعه اضافه شود؛ اینکار را انجام می دهند که مستأجر یکسال وقت داشته باشد تا برای تامین رقم مدنظر صاحبخانه، اقدام نماید.
در حالی که قراردادهای آنها در بهار امسال با رقم ودیعه زیر ۱۰۰ میلیون تومان تمدید شده، از طرف موجر به آنها گوشزد شده که باید برای تمدید قرارداد اجاره مسکن در بهار سال آینده، بین ۴۰ تا ۶۰ میلیون تومان دیگر به رقم ودیعه افزوده شود.
همچنین یک مشاور املاک در منطقه جنت آباد به خبرنگار مهر اظهار داشت: مالکانی که برای بهار امسال پیشنهاد اجاره واحدهای (میان متراژ) خود با رقم ۱۵۰ میلیون تومان ودیعه و ۱.۵ تا دو میلیون تومان اجاره ماهانه تعیین کرده بودند، برای زمستان امسال و بهار سال آینده، پیشنهاد فایل اجاره این واحدها تا افزایش ۸۵ تا ۱۵۰ میلیون تومان دیگر برای مبلغ ودیعه مسکن را ارایه داده اند.
از سویی، در لایحه بودجه سال آتی، دولت پیشنهاد داده تا در امتداد افزایش جمعیت، به خانوارهایی که طی سالهای ۹۹ و ۱۴۰۰، فرزند سوم خودرا به دنیا بیاورند، وام ودیعه مسکن ۷۰ میلیون تومانی اعطا شود.
برخی کارشناسان هشدار داده اند که در صورت تصویب این پیشنهاد در صحن علنی با توجه به این که رقم مورد نظر دولت برای تخصیص اعتبار به این طرح ۲۱۰ میلیارد تومان است، تنها ۳ هزار خانوار مستأجر در سراسر کشور می توانند این تسهیلات را دریافت نمایند.
سرنوشت وام مسکن یکم در انتظار وام ودیعه مسکن؟
پیش از این نیز تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم که در سال ۹۳ تصویب و اجرائی شد، به چنین سرنوشتی گرفتار شده بود.
این تسهیلات که در زمان شروع به اجرای آن در سال ۹۳ توانسته بود به طور متوسط تا ۸۰ درصد ارزش ملک در تهران و حتی بعضاً در بعضی مناطق پایتخت وام ۱۶۰ میلیون تومانی زوجین همراه با آورده اولیه ۸۰ میلیون تومانی و وام جعاله ۲۰ میلیون تومانی، تا بیش از ۱۰۰ درصد ارزش یک ملک را پوشش دهد، هم اکنون کمتر از ۲۰ درصد ارزش یک واحد مسکونی کوچک متراژ را پوشش می دهد.
به گونه ای که عملاً در تهران و کلانشهرها، این تسهیلات از حیز انتفاع خارج شده و متقاضی ای برای دریافت آن وجود ندارد.
بعید نیست تسهیلات ودیعه مسکن نیز در صورتیکه برخی از متقاضیان بتوانند این تسهیلات را که در تهران ۵۰ میلیون تومان است، دریافت نمایند، سال آینده باز هم با چالش جدی تامین ودیعه اجاره مسکن مواجه شوند.


منبع:

1399/11/13
15:39:12
0.0 / 5
1252
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین