۱۰ نكته كلیدی برای درج اطلاعات در سامانه املاك

۱۰ نكته كلیدی برای درج اطلاعات در سامانه املاك به گزارش مرکز املاک وزارت راه و شهرسازی نکات کلیدی برای درج اطلاعات در سامانه املاک و اسکان را اعلام و بر دریافت مالیات از خانه هایی که در شهرهای بزرگ بیشتر از ۱۲۰ روز خالی باشند، تاکید نمود.


به گزارش مرکز املاک به نقل از مهر از وزارت راه و شهرسازی، معاونت مسکن و ساختمان به قسمتی از سوالات سرپرستان خانوارها و مالکان واحدهای مسکونی درباب الزام درج اطلاعات ملکی و سکونتی در سامانه ملی املاک و اسکان کشور، پاسخ داد.

بنا بر این گزارش، توجه به نکات زیر برای سرپرستان خانوار که به سامانه ملی املاک و اسکان مراجعه می کنند، ضرورت دارد: - از مرورگرهای به روز Google Chrome یا Mozilla Firefox برای ورود به سامانه ملی املاک و اسکان استفاده کنید. - مشخصات ملک را با کلیک کردن روی گزینه افزودن ملک ثبت کنید. - چنانچه وضعیت سکونت ملک تغییر کرده است در قسمت املاک تحت مالکیت در کنار ردیف ملک خود روی گزینه ثبت یا تغییر ساکن کلیک کرده و وضعیت جدید سکونت ملک خودرا ثبت کنید. - افرادی که اقامتگاه خودرا در سامانه نمی بینند در قسمت اقامتگاه ها روی گزینه افزودن اقامتگاه کلیک کرده و مشخصات آنرا ثبت کنید. - افرادی که می خواهند اقامتگاه خودرا تغییر بدهند در قسمت اقامتگاه ها در کنار ردیف اقامتگاه قبلی خود روی گزینه اتمام سکونت کلیک کرده و تاریخ اختتام سکونت در آنرا درج کنید. سپس مشخصات اقامتگاه جدید خودرا ثبت کنید. - افرادی که بیش از ۵ واحد مسکونی خالی دارند مهم نیست که واحدهای مسکونی در یک شهر باشد یا در شهرهای مختلف، به هر حال در صورتی که مالک بیش از ۵ واحد مسکونی خالی باشد، مشمول مالیات دو برابری می شود. - اگر ۱۲۰ روز واحد مسکونی خالی و در اختیار یک مالک باشد که اقامتگاه دیگری دارد، مشمول مالیات می شود. - فرسودگی، ملاک عدم شمولیت در مالیات نیست و به هر حال ملک مشمول مالیات خانه خالی می شود. - پس از آن که مالک اخطار مربوط به مشمول مالیات بودن خانه های خالی را دریافت کرد باید به سامانه ملی املاک و اسکان جهت خود اظهاری مراجعه کند. امکان ویرایش اطلاعات پس از ثبت نهایی وجود ندارد

قسمتی از این سوالات و پاسخ های آنها به شرح زیر است:

برای افرادی که نخستین بار می خواهند وارد سامانه شوند و یا رمز عبور خودرا فراموش کرده اند در صفحه سماوا کدملی را وارد می کنند، اما کدملی وارد نمی گردد، چه باید بکنند؟

اطمینان حاصل کنید از مرورگرهای به روز Google Chrome یا Mozilla Firefox استفاده می کنید.

چگونه مشخصات ملک در سامانه افزوده شود؟
در قسمت املاک تحت مالکیت روی گزینه افزودن ملک کلیک کرده و مشخصات آنرا ثبت کنند.

وضعیت سکونت ملک تغییر کرده برای ثبت در سامانه املاک و اسکان چه مراحلی باید طی شود؟ در قسمت املاک تحت مالکیت در کنار ردیف ملک خود روی گزینه ثبت یا تغییر ساکن کلیک کرده و وضعیت جدید سکونت ملک خودرا ثبت کنند.

افرادی که اقامتگاه خودرا در سامانه نمی بینند چه اقدامی باید انجام بدهند؟ در قسمت اقامتگاه ها روی گزینه افزودن اقامتگاه کلیک کرده و مشخصات آنرا ثبت کنند.

افرادی که می خواهند اقامتگاه خودرا تغییر دهند، چه کارهایی باید انجام دهند؟ در قسمت اقامتگاه ها در کنار ردیف اقامتگاه قبلی خود روی گزینه اتمام سکونت کلیک کرده و تاریخ اختتام سکونت در آنرا درج کنید. سپس مشخصات اقامتگاه جدید خودرا ثبت کنند.

آیا واحد مسکونی بایستی ۱۲۰ روز بصورت متوالی خالی باشد یا اینکه خالی بودن بصورت غیر متوالی نیز مشمول مالیات خواهد بود؟ در صورتیکه ملک به مدت ۱۲۰ روز غیر متوالی در طول سال مالیاتی خالی باشد، باز هم مشمول مالیات بر خانه خالی خواهد شد.

درباب افرادی که بیش از ۵ واحد مسکونی خالی دارند، آیا باید تمامی املاک در یک شهر واقع باشند؟ مهم نیست که واحدهای مسکونی در یک شهر باشد یا در شهرهای مختلف، به هر حال در صورتیکه مالک بیش از ۵ واحد مسکونی خالی باشند، مشمول مالیات دو برابری می شود.

اگر ملکی در طول سال، ۱۲۰ روز خالی بماند، اما مالک آنرا فروخته باشد، بطوریکه قسمتی از ۱۲۰ روز زمان خالی ماندن، در اختیار مالک اول و مابقی در اختیار مالک دوم باشد، در این صورت آیا مشمول مالیات می شود؟ اگر بله چه کسی بایستی مالیات را پرداخت کند؟ اگر ۱۲۰ روز از زمان خالی بودن در اختیار یک مالک باشد، مشمول مالیات می شود.

چنانچه ملکی به سبب فرسودگی قابلیت اجاره دادن نداشته باشد، آیا مشمول مالیات خانه خالی می شود؟ فرسودگی، ملاک عدم شمولیت در مالیات نیست و به هر حال ملک مشمول مالیات خانه خالی می شود. بعد از اینکه، مالک اخطار مربوط به مشمول مالیات خانه خالی بودن را دریافت کرد، چه کاری باید انجام دهد؟ به سامانه جهت خود اظهاری مراجعه کند.

1400/01/23
19:26:39
0.0 / 5
670
تگهای خبر: اجاره , اقامت , خانه , ساختمان
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین