جمال نژاد عنوان كرد

استقبال شهرداریهای كشور از تشكیل شبكه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر

استقبال شهرداریهای كشور از تشكیل شبكه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر معاون عمران و توسعه امور شهری  وروستایی وزیر کشور ضمن اشاره به استقبال شهرداریهای کشور از تشکیل شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر اظهار داشت: تبدیل شهرها به زیست بوم توسعه کارآفرینی فرهنگ می تواند گامی پرارزش در تحقق اقتصاد درون زا و برون نگر مورد تاکید مقام معظم رهبری در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی باشد.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، مهدی جمالی نژاد که در آیین معرفی اولین دوره شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر که با حضور وزیر و معاونان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، سخن می گفت، ضمن اشاره به سیر روند افزایش شهر نشینی در جهان و ایران اظهار داشت: در سال۲۰۰۸ جمعیت شهری دنیا از مرز ۵۰ درصد عبور کرد و سازمان ملل متحد آن سال را سال شهرنشینی نامید همینطور طی۶۰ سال قبل روند شهرنشینی و روستانشینی در ایران یک الگوی ضربدری را نشان داده است که در فاصله سالهای ۱۳۳۵ تا ۱۳۹۵ روندی صعودی داشته و طی نیم قرن گذشته جمعیت شهری حدود ۱۰ برابر شده، در حالیکه جمعیت روستایی ۶/۱ برابر شده است.
رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به اینکه در تعریف جمعیت شهری ایران، بیشترین تمرکز بر تعداد جمعیت است در صورتی که باید بر مبنای استانداردهای جهانی به زیرساخت ها و امکانات رفاهی، فرهنگی، بهداشتی، سکونت گاهی و... توجه کرد، اظهار نمود: پایش آمارها و اطلاعات بیان گر اهمیت و لزوم پرداختن به مقوله ارتقاء و بهبود حکمرانی شهری و استفاده مفید از ظرفیت مشارکت شهروندی در حل مسائل و معضلات شهری است که الگوهایی مانند شهرهای خلاق، فرصتی برای پرداختن به این موضوعات از دیدگاهی متفاوت و یافتن راهکارهای بدیع میباشد.
جمالی نژاد در ادامه اظهار نمود: شهر خلاق با تغییر رویکردهای سنتی، بسته و سلطه طلبانه به شهر و مدیریت شهری، بستر را برای حل معضلات و مسائل شهری به صورت خلاقانه و با تفکر جمعیِ صاحبان اصلی شهر (شهروندان و صاحبان مشاغل) درکنار مدیران شهری فراهم و مسیر ارتقای کیفیت زندگی شهری را درسایه افزایش میزان زیست پذیری شهر هموار میکند.
رئیس سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با اشاره به اینکه شهر خلاق محیطی پویا برای یادگیری فرهنگی، شکوفایی خلاقیت های هنری، نوآوری های علمی و تکنولوژیک در دینامیک شهرها و صدای رسای فرهنگ های روبه رشد است، اظهار نمود: در چنین محیطی، فضایی جذاب برای کار و زندگی شهروندان، بخصوص نسل جوان، حضور گردشگران، جذب بنگاه های مختلف اقتصادی نوظهور همچون خوشه ها و مراکز تحقیقاتی بخصوص در زمینه فناوری برتر، است.
وی با اشاره به اینکه شهرهای خلاق بر تولید فرهنگی متمرکزند و در این شهرها تولید کالاها و خدمات فرهنگی مرکز خلاقیت محسوب می شوند، اظهار داشت: مردم، بنگاه های اقتصادی، فضاها، پیوندها و چشم انداز پنج رکن اصلی شهرهای خلاق هستند که توجه به این ارکان برای ایجاد و توسعه شهرهای خلاق در آینده حیاتی می باشد.
جمالی نژاد در ادامه خاطرنشان کرد: تشکیل شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر حرکتی در جهت شناسایی و پیمایش ظرفیت های انسانی، فرهنگی، هنری و طبیعی مناطق مختلف کشور و فعال کردن هسته ها و خوشه های خلاقیت در شهرهای ایران برای تقویت ظرفیت های اجتماعی حوزه فرهنگ و هنر و استفاده از ظرفیت بومی است.
معاون عمرانی وزیر کشور اضافه کرد: فعالیت فرهنگی در شهر مکمل فعالیتهای عمرانی و خدماتی است و بخش مهمی از اهداف شهرداریها، در سایه مشارکت شهروندان محقق خواهد شد که این امر اهمیت پرداختن به فرهنگ شهری را بیشتر از بیش آشکار می کنند.
وی افزود: تشکیل شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر، تجربه موفقی در هم افزایی دستگاههای فرهنگی برای توسعه صنایع و اقتصاد فرهنگی شهرهاست که خوشبختانه مورد استقبال شهرداریهای کشور هم قرار گرفته است.
جمالی نژاد افزود: توجه به توسعه صنایع خلاق فرهنگی و تبدیل شهرها به زیست بوم توسعه کارآفرینی فرهنگی میتواند گامی پرارزش در تحقق اقتصاد درون زا و برون نگر مورد تاکید مقام معظم رهبری در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی باشد.
او همینطور ضمن اشاره به وجود آداب و رسوم و سنتهای دیرین فرهنگی و هنری در مناطق روستایی کشورمان اظهار داشت: در روستاها هم ظرفیتها و توانمندی های مناسبی در عرصه فرهنگ و هنر وجود دارد و سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور آماده همکاری در زمینه تشکیل شبکه روستاهای خلاق فرهنگ و هنر می باشد.
طبق گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری ها و دهیاریهای کشور، در این مراسم شهرهای برگزیده طرح شبکه شهرهای خلاق فرهنگ و هنر در حوزه های ۹ گانه موسیقی، ادبیات، مد و لباس، سینما، هنرهای تجسمی، هنرهای نمایشی، صنایع دستی، چاپ و بسته بندی، رسانه و مطبوعات عرضه شدند.
1400/02/06
13:45:55
0.0 / 5
424
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین