مدیرعامل شركت آبفای فارس مطرح كرد:

درگیری فارس با تنش آبی

درگیری فارس با تنش آبی مرکز املاک: فارس مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان فارس با اشاره به کاهش دبی آب منابع مختلف این استان، اعلام نمود که تعداد قابل توجهی از شهرها و روستاهای فارس در وضعیت تنش آبی قرار دارند.


علی بوستانی در نشست کمیته بحران شرکت آب و فاضلاب استان فارس، با اشاره به قرار داشتن ایران در ناحیه خشک و نیمه خشک جهان، گسترش بیش از پیش جمعیت، کاهش سرانه آب، گسترش شهرنشینی و توسعه بخشهای مختلف و پدیده های طبیعی اکوسیستم را از عوامل موثر بر کاهش منابع قابل دسترس آب اعلام نمود.
به گزارش مرکز املاک به نقل از روابط عمومی آبفا فارس، بوستانی با اشاره به کاهش قابل توجه بارندگیها طی ماههای اخیر، مواجهه با بحران شدید کم آبی را محتمل دانست و اظهار داشت: با استمرار خشکسالی ها و کمبود منابع آبی منطقه ای و همین طور مقرون به صرفه نبودن انتقال آب از دوردست، آنچه بعنوان تنها راه گریز از بحران کم آبی مد نظر قرار دارد، اصل سازگاری با کم آبی و مدیریت مصرف آب است.
بوستانی با یادآوری اینکه طی سنوات اخیر رویکرد وزارت نیرو نیز بر همین مبنا تعریف شده است، اظهار داشت: با شروع ماه های گرم سال در استان فارس و افزوده شدن بر گستره ی کم آبی در شهرستان های استان، بی شک تنها راه برون رفت از شرایط بحران، همکاری و مشارکت مردم در مدیریت بحران کم آبی با صرفه جویی در مصرف آب است؛ بدین سبب امیدواریم مردم فهیم استان همچون پیش با مدیریت مصارف خود و صرفه جویی در مصرف آب خادمان خود در شرکت آبفا فارس را در تداوم ارائه ی خدمات مطلوب یاری رسانند.
وی اضافه کرد: مصرف سرانه ی آب یعنی مقدار آبی که هر نفر در شبانه روز مصرف می کند در دنیا معادل ۱۵۰ لیتر در شبانه روز و در کشور ما معادل ۲۵۰ لیتر در شبانه روز است، حال آن که این مقدار در شهرها و روستاهای استان فارس حدود ۲۹۰ لیتر در روز برآورد شده و این نشان از غیرمتعارف بودن مصرف ست.
۷۸ درصد آب فارس از منابع زیرزمینی است
بوستانی با تاکید بر لزوم مدیریت مصرف و تقاضای آب، وضعیت منابع آب استان را بحرانی توصیف و اشاره کرد: هم اکنون ۷۸ درصد از آب آشامیدنی شهرها و روستاهای تحت پوشش شرکت آبفا استان فارس از منابع آب های زیر زمینی تامین می شود؛ حال آنکه در سال آبی جاری شاهد کاهش شدید نزولات آسمانی و باران رحمت الهی در سراسر استان هستیم. بطوریکه نسبت به سال قبل با کاهش ۶۳ درصدی و در مقایسه با طولانی مدت با کاهش ۴۴ درصدی میزان بارش ها مواجه ایم.
وی اضافه کرد: متاسفانه دبی استحصالی آب قریب به اکثریت منابع آب استان نظیر چاه ها، چشمه سارها و قنوات، تحت تاثیر نبود بارش، کاهش شایان توجهی داشته و هم اکنون آب آشامیدنی تعداد زیادی از شهرها و روستاهای استان در وضعیت بحران قرار گرفته است.
بوستانی اظهار داشت: برای برون رفت از این وضعیت، آبرسانی سیار، اجاره چاه های کشاورزی، کف شکنی چاه ها و در بعضی مناطق بازسازی شبکه های توزیع آب مورد لزوم است.
مدیر عامل شرکت آبفا استان فارس اظهار داشت: در همین راستا تعداد قابل توجهی از شهرها و روستاهای استان نیز در وضعیت تنش آبی به سر می برند که در صورت ادامه روند خشکسالی و کمبود نزول باران، ورود به شرایط بحران قریب الوقوع است.
مدیرکل بحران و پدافند غیرعامل استانداری فارس نیز در این نشست با تشریح قانون مدیریت بحران کشور، خواهان اهتمام همه ی دستگاه های اجرائی استان، در مقابله با بحران کم آبی شد.
رحیم آزادی با اشاره به اینکه باید راه را بر گسترش بحران بست و از تشدید آن جلوگیری کرد، اظهار داشت: در قانون مدیریت بحران، به مدیریت بحران در حوزه های مختلف توجه و بر اصول راهبردی ویژه ای دراین زمینه تاکید شده است.
منبع:

1400/02/20
11:03:59
0.0 / 5
552
تگهای خبر: اجاره , استان , بازسازی , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین