لزوم تهیه و عرضه بموقع كپسول های سواد محیط زیستی

لزوم تهیه و عرضه بموقع كپسول های سواد محیط زیستی معاون راهبری و هماهنگی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران ضمن اشاره به نقش بی بدیل شهروندان در حفظ و حراست از محیط زیست اظهار داشت: شهروندان با رفتارهای خود می توانند در کاهش مشکلات در ارتباط با محیط شهری نقش مهمی را ایفا کند.به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، عادل خزایی اضافه کرد: زمان زیادی نگذشته است که واژه شهروند محیط زیستی در دائره المعارف جامعه محیط زیستی کشور گنجانده شده است اما این واژه به چه معناست و آیا توانسته پا را فراتر از جامعه ای که به دنبال محیط زیست پایدار هستند، بگذارد؟ شاید این سوال را بتوان در بررسی وضعیت محیط زیست شهری از بعد وظایف شهروندی پاسخ داد.

وی در ادامه اظهار داشت: میزان صدمه یا حفظ محیط زیست یک شهر را تنها نمی توان فقط از رفتار شهروندان آن تحلیل کرد چونکه شهروندان مکمل تصمیمات مسؤلان هستند و برآیند نگرش، رفتار و تصمیم این دو بخش به وضعیت نهایی محیط زیست منجر می شود اما شهروند محیط زیستی به معنای برخورداری از دانش، نگرش ها و مهارت هایی در زمینه محیط زیست شهری است، به صورتی که این موارد منجر به رفتار طرفدار محیط زیست شود.

به گفته معاون راهبری و هماهنگی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهر یک پدیده پویا است ازاین رو تغییر در بخش های مختلف آن در طول زمان ضروریست و شهروندان با رفتارهای محیط زیستی، بیشترین مسئولیت را در برابر محیط شهری و حفظ ارزش های طبیعی، تاریخی و میراثی آن دارند.

خزایی افزود: محیط شهری خوب و با هویت هم مکانی است که تا حدی با شخص، فرهنگ و رفتارهای وی تناسب داشته باشد و ابزاری برای برقراری پیوند بین فرد و جامعه اش، گذشــته و تاریخش، حیات شهری، زمان و محیط پیرامونش شود.
اهمیت رفتارهای محیط زیستی غیرقابل بخشایش است
وی با تکیه بر این که شهروندان با رفتارهای خود می توانند در کاهش مشکلات در ارتباط با محیط شهری خود نقش مهمی را ایفا کنند. آنان باید دانش و آگاهی خویش را نسبت به مسائل محیط زیستی شهر خود بالا ببرند، نسبت به مسائل پیرامونی خود حساسیت و نگرانی داشته باشند و در کاهش مشکلات شهری مشارکت کنند. تحقق این رفتارها به معنای تحقق رفتار شهروندی محیط زیستی است ازاین رو بررسی و شناسایی عوامل مؤثر بر رفتارهای محیط زیستی شهروندان ضروریست.

معاون راهبری و هماهنگی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار ضمن اشاره به لزوم نوع آگاهی بخشی به شهروندان خاطرنشان کرد: در دنیای پرهیاهوی امروز، ما نیاز داریم که برای قشرهای مختلف، بسته های کوچک آگاهی داشته باشیم تا به مانند یک کپسول کوچک عمل کنند؛ همان قدر کوچک و فوری. ما دیگر نمی توانیم یک نسخه آموزشی را برای همه افراد اجرا نماییم. در دنیای پر سرعت امروز که حجم انتقال اطلاعات افزوده شده است، دیگر زمان زیادی برای انتقال آموزش و آگاهی نیست.

به گفته وی باید با استفاده از دانش نوین، علم تبلیغات اجتماعی، آگاهی از نوع رفتار شهروندان در موقعیت های مختلف اجتماعی، کپسول های سواد محیط زیستی، هویت شهری داشت و در زمان مناسب کپسول را به شهروند عرضه داد تا شاهد پاسخگویی مؤثر آن باشیم.

به گزارش روابط عمومی اداره کل محیط زیست و توسعه پایدار شهرداری تهران، خزایی با طرح این سوال که چقدر حوزه گروه هایی که حامی محیط زیست هستند افزوده شده است و افراد جدیدتری به آنان پیوسته اند؟ چقدر از جامعه امروز حاضر است در کلاس آموزشی حضوری و غیرحضوری آموزش محیط زیست بنشیند؟ اظهار نمود: آگاهی نه تنها برای یک گروه و قشر بلکه باید مانند یک اپیدمی عمل کند و در سطح جامعه منتشر شود.
1400/02/26
20:59:18
0.0 / 5
187
تگهای خبر: ابزار , توسعه , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین