وزیر راه:

راه آهن تبریز-نخجوان باردیگر فعال می شود

راه آهن تبریز-نخجوان باردیگر فعال می شود به گزارش مرکز املاک وزیر راه و شهرسازی با تکیه بر لزوم ارتقای بهسازی پایانه مرزی جلفا بر تلاش و علاقه مندی ایران و آذربایجان برای توسعه همکاریهای تجاری و لجستیکی در چارچوب کریدور شمال-جنوب تاکید نمود.به گزارش مرکز املاک به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی امروز ۱۸ خرداد در حاشیه سفر به جمهوری آذربایجان در جمع خبرنگاران با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران اعتقاد گسترده ای به گسترش همکاری با کشورهای همسایه بخصوص کشور دوست و همسایه آذربایجان با پیشینه مشترک فرهنگی بین دو ملت و دو کشور دارد، اظهار داشت: اراده مصمم و همت فراوانی بین رهبران دو کشور برای توسعه روابط وجود دارد.
عضو کابینه دولت دوازدهم ضمن اشاره به این که در همراهی با شاهین مصطفی اف معاون نخست وزیر جمهوری آذربایجان از مناطق مرزی جلفا و دیگر مناطق بازدید به عمل آمد، توضیح داد: امروز از مناطق مختلف بازدید می نماییم و ارزیابی مشترک انجام می دهیم. همچنین، در ارزیابی ها، فرصت های توسعه تبادلات و زیرساخت های حمل و نقل به صورت مؤثر برای ایجاد قابلیت همکاریهای تجاری و لجستیکی در چارچوب کریدورهایی شمال و جنوب، علاوه بر کریدور آستارا، مورد سنجش قرار می گیرد.
به گفته اسلامی، با عنایت به تحولات منطقه و تفاهمنامه سه جانبه بین روسیه، آذربایجان و ارمنستان، فعال کردن راه آهن تبریز- نخجوان به سمت آذربایجان و روسیه در برنامه است که از این طریق در تلاش هستیم تا ظرفیت های تجاری دو کشور و کشورهای منطقه را گسترش دهیم.
وزیر راه و شهرسازی کشورمان با اشاره به اینکه ایران و جمهوری آذربایجان فرصت های متنوع و بی شماری دارند که می تواند در کریدورهای دریای سیاه و خلیج فارس نقش مؤثری ایفا کنند، تصریح کرد: کوشش برای تحقق این فرصت ها، جزو علاقمندی های دو کشور ایران و آذربایجان است.
وی ابراز امیدواری کرد که سفر شاهین مصطفی اف به ایران و سفر خود به باکو، بتواند نقطه عطفی برای شناسایی کاستی ها و فرصت های مشترک سرمایه گذاری های دو کشور باشد.
اسلامی خاطرنشان کرد: باید از این فرصت ها و مذاکرات استفاده نماییم و زیرساخت های حمل و نقلی خویش را ارتقا دهیم.
همچنین امروز ۱۸ خرداد، محمد اسلامی در بازدید از پایانه مرزی جلفا، خواهان کوشش برای بهسازی و نوسازی این پایانه جهت تسهیل تردد در هر دو بخش مسافری و خودرویی شد.
وی ضمن اشاره به ظرفیت های بالای پایانه مرزی جلفا برای توسعه روابط با همسایگان، تحقق این مهم را مستلزم هم افزایی نهادهای مسؤول برای ارتقای سطح کیفی خدمات عرضه شده در آن دانست.
اسلامی هفته قبل هم از پایانه مرزی نور دوز در مرز کشورمان با جمهوری ارمنستان بازدید نمود.
گفتنی است، وزیر راه و شهرسازی کشورمان بامداد امروز ۱۸ خرداد به منظور دیدار با مقام های جمهوری آذربایجان درباره توسعه روابط دوجانبه، وارد جلفا در ۱۳۲ کیلومتری شمال غرب تبریز شد.
اسلامی پس از دیدار و مذاکره با همتایان آذری خود، برای مذاکرات بیشتر جلفا را به مقصد باکو، پایتخت جمهوری آذربایجان ترک می کند.
پایانه مرزی جلفا، مرز مشترک بین ایران و جمهوری خودمختار نخجوان است که در سال ۱۳۷۳ راه اندازی شد.
این پایانه مرزی با قرار گرفتن در محدوده منطقه آزاد ارس، مزیت های فراوانی برای تاجران و تولیدکنندگان بوجود آورده و ساماندهی آن در مرز نخجوان و سطح مبادلات و ترانزیت خارجی فیمابین، به این پایانه مرزی اهمیت ویژه ای بخشیده است.


منبع:

1400/03/18
22:47:03
0.0 / 5
263
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۱
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین