آمادگی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران برای کمک به هوشمندسازی در کربلا

آمادگی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران برای کمک به هوشمندسازی در کربلا به گزارش مرکز املاک، استاندار کربلا به همراه هیأت عراقی از مرکز کنترل ترافیک و معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران بازدید و با سید مجتبی شفیعی، معاون شهردار دیدار نمود.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، سید مجتبی شفیعی در این دیدار توضیحاتی در رابطه با وضعیت حمل و نقل عمومی و نحوه کنترل ترافیک شهر تهران عرضه کرده و برای تبادل و به اشتراک گذاشتن تجربه و تخصص شهرداری تهران با استانداری و شهرداری کربلا در حوره حمل و نقل عمومی و ترافیک اعلام آمادگی کرد.
معاون شهردار تهران با بیان اینکه معاونت و سازمان حمل و نقل ترافیک از حدود ۵۰ سال پیش مشغول فعالیت و خدمت رسانی به شهروندان تهرانی است و مرکز هوشمند کنترل ترافیک تهران هم ۲۶ سال سابقه فعالیت دارد.
وی تصریح کرد: ما در عرصه های مختلف حوزه حمل و نقل عمومی و به کارگیری سیستم هوشمند، با تمام توان و افتخار، آمادگی تبادل تجربه و مشارکت داریم.
در ادامه این نشست، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران به بعضی از توانمندی های شهرداری تهران که امکان دارد مورد توجه هیات عراقی قرار گیرد، اشاره نمود و اظهار داشت: برای کنترل ترافیک تهران از سیستم های هوشمند استفاده می شود و یکی از توانمندی های ما برای مدیریت ترافیک شهر، استفاده از سیستم متمرکز کنترل چراغ های راهنمایی است. کنترل زمان بندی چراغ های تقاطع ها به دو شیوه منفرد و متمرکز(هماهنگ شده) صورت می گیرد.
شفیعی اضافه کرد: یکی از پیشرفته ترین سامانه های کنترل چراغ های راهنمایی، سیستم هوشمند SCATS است که از ۲۱ سال پیش در تهران استفاده می شود و به صورت متمرکز، زمان بندی همه چراغ ها را کنترل می کند. نرم افزار این سیستم از کشور استرالیا وارد شده اما سخت افزارهای موردنیاز آن در ایران تولید می شود. این امکان وجود دارد که ما این سیستم و کنترل کننده های پیشرفته را در کربلا راه اندازی نماییم که باعث کنترل و کاهش ترافیک این شهر خواهد شد.
معاون شهردار تهران در رابطه با توانمندی دیگر معاونت حمل و نقل و ترافیک اظهار نمود: بیشتر از ۱۰ سال است که در تهران از سیستم کنترل برای اتوبوس های شرکت واحد استفاده می شود. این سیستم در اتوبوس های درون شهری برای مکان یابیِ خودکارِ اتوبوس ها استفاده می شود و از راه آن می دانیم که هر اتوبوسی در کجا قرار دارد و چگونه و چه مدتی خدمات رسانی می کند. ما می توانیم این سیستم و سیستم AFC یا همان سیستم جمع آوری اتوماتیک کرایه را در اختیار شهرداری کربلا قرار دهیم.
شفیعی در رابطه با یکی دیگر از توانمندی های حوزه حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران اظهار داشت: سیستم ثبت پلاک خودرو یکی از فناوری هایی است که در داخل کشور بوجود آمده و توسعه پیدا کرده است. کاربردهای این سیستم غیر از مباحث امنیتی، در حوزه تشخیص تخلفات خودرو است و تخلف هایی مثل سرعت غیرمجاز، عبور از چراغ قرمز و ثبت خودرو های ورودی به محدوده های طرح ترافیک و کنترل آلودگی هوا را ثبت می کند.
وی اضافه کرد: ما در تهران برای کنترل آلودگی هوا و ترافیک شهر، دو طرح محدوده طرح ترافیک و محدوده کنترل آلودگی هوا را اجرا می نماییم و حدود ۱۰۶ هزار خودرو روزانه امکان ورود به این محدوده ها و مرکز شهر را دارند. البته خودرو های حمل و نقل عمومی، امدادی و انتظامی محدودیتی برای تردد در این محدوده ها ندارند. پلاک خودروهایی که به صورت غیر مجاز وارد محدوده های ترافیکی می شوند ثبت شده و به پلیس گزارش می شوند.
معاون شهردار تهران خاطرنشان کرد: ما برای تردد خودرو ها در محدوده های ترافیکی عوارضی را پیشبینی کرده ایم که از راه یک نرم افزار میزان عوارض مشخص می شود و خودرو ها در ساعات اوج ترافیک مشمول عوارض بیشتر می شوند و هم چنین خودروهایی که آلایندگی کمتری دارند، عوارض کمتری پرداخت می کنند. ما در عرصه های دیگر مثل مهندسی ایمنی و ترافیک، تجاربی در حوزه ایمن سازی معابر برای کاهش تصادفات و هم چنین در حوزه مترو، توانمندی هایی داریم که می توانیم در اختیار استانداری عراق قرار دهیم.
وی اضافه کرد: درمورد مترو ما رتبه ۲۰ را در میان ۲۵۰ شهر دنیا داریم. غیر از قطار که حدود ۸۰ درصد تکنولوژی آن از خارج تأمین می شود، بخش زیادی از تجهیزات و خدمات توسط متخصصان داخلی تولید و عرضه می شوند. از مرحله طراحی و برنامه ریزی برای ساخت و حفر تونل تا تجهیزات و مدیریت ایستگاه ها و... توسط متخصصان ایرانی صورت می گیرد. هم چنین سیستمی برای شناسایی چهره مسافران داریم که می توانیم درمورد انتقال تجارب و تجهیزات با دوستان عراقی تبادل نظر کرده و تقاهمنامه همکاری امضاء نماییم.
در این دیدار، نصیف الخطایی، استاندار کربلا هم ضمن تشکر از میزبانی شهرداری تهران اظهار داشت: ما می توانیم درمورد اشتراکات تاریخی، مذهبی و مدیریتی، تبادل تجربه نماییم تا خدمات بهتری را به مردم کشور خود عرضه نماییم.
وی اظهار داشت: با وجود فشرده بودن برنامه های کاری اش در تهران، تمایل داشته است که حتما از مرکز کنترل ترافیک و مترو تهران بازدید کند و با معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار تهران دیداری داشته باشد.
استاندار کربلا خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر با توفیق الهی و مشارکت خیّرین توانستیم سطح خدمات خویش را در استان کربلا ارتقاء دهیم. یکی از مهم ترین خدمات، سیستم نظارت بر حمل و نقل عمومی است که مطمئن هستم دوستان ما در تهران تجارب ارزشمند ای در این عرصه دارند.
به گزارش روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، او در آخر از معاون شهردار تهران دعوت کرد که به همراه هیأتی از مدیران و متخصصان حمل و نقل و ترافیک از کربلا بازدید کرده تا مکانیزم های همکاری را ارتقاء دهند.1401/05/25
20:41:15
0.0 / 5
834
تگهای خبر: استان , توسعه , تولید , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین