یك كارشناس مسكن در گفت وگو با مركز املاك؛

قیمت مسکن ملی نامشخص است

قیمت مسکن ملی نامشخص است به گزارش مرکز املاک، یک کارشناس مسکن با اشاره به این که قیمت مسکن ملی نامشخص است اظهار داشت: توسعه افقی با ویلاسازی متفاوت می باشد.فرهاد بیضایی، کارشناس بازار مسکن درباب طرح ساخت خانه های ویلایی در نهضت ملی مسکن به خبرنگار مهر اظهار داشت: ساخت ویلایی در بعضی از مناطق کشور که تامین زمین وجود دارد مشکلی نیست و اما اتفاقی که در وزارت راه و شهرسازی باید مشخص شود این است که واحدهای ویلایی مقرر است بر طبق چه مدلی اجرائی شود و هدف از ساخت وسازهای ویلایی چیست؟ چونکه این نوع ساخت و سازها با شرایط مسکن مهر متفاوت می باشد از جانب دیگر این ساخت و سازهای ویلایی با چه منبع پولی مقرر است ساخته شود با توجه به این که بانکها توان پرداخت تسهیلات ندارد بانک مرکزی هم کمک چندانی نمی کند بدین سبب باید مشخص شود منابع ساخت از کجا مقرر است که تامین شود.
وی در ادامه بیان کرد: از طرف دیگر باتوجه به شرایط تورمی حاکم در کشور هیچ ساختمانی پیش فروش و پیش خرید نمی شود طرح نهضت ملی هم پیش فروش خانه ها است و مردم در این پیش فروش بوسیله تسهیلات و راه های دیگر منابع پرداخت را تامین می کردند اما با شرایط تورم موجود مردم توان پرداخت اقساط مسکن ملی را ندارند.
قیمت های مسکن ملی هم نامشخص است
این کارشناس مسکن از شرایط نامعلوم نرخها دربازار مسکن به مهر اظهار داشت: در گذشته اعلام شده بود هر واحد مسکونی مهر متری ۳۰۰ هزار تومان است اما امروزه نمی توان گفت هر واحد مسکونی نهضت ملی چه قیمتی است؟ باتوجه به تورم و گرانی روزانه مصالح نمی تواند یک نرخ را تعیین از طرف دیگر بخش خصوصی دراین شرایط حاضر نمی شود که ساخت و ساز کند با توجه به این که وزارت راه و شهرسازی هم نمی تواند یک قرارداد با یک قیمت مسخص را تعیین کند در وضعیت تورمی ساخت و ساز با مشکل رو به رو است.
وی در ادامه بیان کرد: هم اکنون مردم ثبت نام می کنند اما هزینه ای پرداخت نمی کنند چونکه منابع مالی ندارند هم اکنون استقبال مردم برای خرید مسکن دولتی کم شده است از طرف دیگر بانک مرکزی هم توان پرداخت ندارد دولت باید دنبال راه های دیگر باشد.
توسعه افقی با ویلاسازی متفاوت است
فرهاد بیضایی درباب توسعه افقی شهرها به مهر اظهار داشت: افزایش توسعه افقی یعنی توسعه شهری است الزاماً به مدلول ویلاسازی نیست توسعه افقی شهرها به مدلول این است که زمینهای اطراف شهر را به شهرها متصل کنند و این می تواند موجب جذب سرمایه گذار برای ساخت وساز باشد اما فقط این که دولت بخواهد ویلاسازی کند مشکلی را حل نخواهد کرد. و این طرح توسعه شعری شاید کمی به حل مشکل مسکن کمک نماید.
وی در آخر از سرمایه گذار خارجی در بخش ساخت وساز اظهار داشت: سرمایه گذار خارجی وجود ندارد پیمانکار خارجی است که قبلاً هم ترک ها و یک دوره مالزیایی ها آمده بودند و حتی مهندسان ما هم در بعضی از کشورها پیمانکار هستند این رخ داد راه حل نیست چونکه بازهم مصالح ساختمانی و حتی تامین منابع هم از طرف وزارت راه است اتفاق خاصی نمی افتد فقط پیمانکاری به یک کشور دیگر واگذار می شود مسکن که نیاز به تکنولوژی خاصی ندارد بدین سبب پیمانکار داخلی و خارجی فرقی ندراد همانطور که در شمال کشور در گذشته از چینی ها استفاده کردیم و هم اکنون همون شرکت چینی به یک ایرانی واگذار شد در اصل قضیه هیچ فرقی نخواهد داشت.

1401/10/27
10:29:14
0.0 / 5
180
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین