عضو كمیسیون صنایع مجلس :

اعطای یارانه سوخت به هواپیماها منطقی نیست

اعطای یارانه سوخت به هواپیماها منطقی نیست مرکز املاک: عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی به بیان توضیحاتی درباره ی اعطای یارانه سوخت ۱.۲ دهم میلیارد دلاری به هواپیماها و لزوم حذف این یارانه پرداخت.به گزارش مرکز املاک به نقل از مهر، بررسی عملکرد دولت سیزدهم نشان داده است که هدفمندی و هوشمندسازی یارانه ها از مهم ترین سیاست هایی است که توسط دولتمردان پیگیری می شود. اصلاح قیمت حامل های انرژی علاوه بر واقعی سازی اقتصاد بنگاه ها و حرکت آنها به سمت ارتقا و بهینه سازی مصرف سوخت، بستری برای بازتوزیع عادلانه یارانه انرژی را هم فراهم می آورد.
اما ملاحظات اجتماعی و درهم تنیدگی معیشت مردم با سوخت یارانه ای به طور عمده دست دولت ها را برای اصلاح قیمت سوخت می بندد، ضمن این که تجربه تلخ آبان ماه سال ۹۸ هم ملاحظات و حساسیت های اصلاح قیمت در این عرصه را دوچندان کرده است. به صورت میانگین روزانه حدود ۴ الی ۴.۵ میلیون لیتر سوخت جت در هواپیماهای مسافری مصرف می شود که معادل سالانه رقم ۱.۶۵ میلیارد لیتر است.
در حال حاضر قیمت سوخت جت لیتری ۶۰۰ تومان است درحالی که طبق آمار بورس انرژی، سوخت جت با میانگین قیمت لیتری ۱۳، ۴۰۰ تومان قیمت گذاری و صادر می شود.
در نتیجه طبق محاسبات سالانه رقمی معادل ۲۰ هزار میلیارد تومان، یارانه سوخت جت به ۴ درصد از پردرآمدهای جامعه داده می شود که از ناوگان هوایی برای سفرهای کاری و تفریحی خود استفاده می نمایند در حالیکه اقشار متوسط و ضعیف چندان بهره ای از این یارانه ندارند.
بهزاد رحیمی نماینده کردستان و عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر، در رابطه با اعطای سوخت یارانه ای به هواپیماها اظهار داشت: اصلاً منطقی و منصفانه نیست که سالانه ۱.۲ دهم میلیارد دلار یارانه سوخت پنهان به هواپیماها بدهیم که به طور عمده هم به مصرف اقشار مرفه جامعه می رسد و این یارانه به هدف یعنی به جیب اقشار ضعیف جامعه نمی رود.
وی در ادامه بیان نمود: اما صنعت هواپیمایی کشور به علت تحریم ها با فرسودگی مواجهه است و دولت ناچار به پشتیبانی از این صنعت است و یکی از حمایت های دولت هم اعطای سوخت یارانه ای به هواپیماها است.
این نماینده مجلس یازدهم تصریح کرد: حدود ۵۰ درصد پروازها به کشورهای خارجی است و در واقع به این صورت درحال تخصیص سوخت به خارجی ها هستیم و ارز را از کشور خارج می نماییم.
رحیمی در ادامه با اشاره به اینکه اما الان امکان این که جلوی این مورد را بگیرم وجود ندارد بیان نمود: در فرایند تصویب بودجه ۱۴۰۲ هم بعضی از نمایندگان پیشنهاد دادند که اعطای سوخت یارانه ای به هواپیماها متوقف شود ولی رای نیاورد و به تصویب نرسید.
عضو کمیسیون صنایع مجلس اظهار داشت: این حمایت در غالب سوخت یارانه ای به صنایع حمایت کمی هم نیست ولی دولت در صورت حذف این یارانه سوخت باید تن به افزایش چند برابری بلیط هواپیما بدهد که باز هم شرایط را بدتر می کند. باید شرایطی را فراهم نماییم که هزینه های سازمان هواپیمایی پایین بیاید.
رحیمی اظهار داشت: بعنوان مثال هزینه نگهداری و هزینه تعمیر هواپیماها با چندین برابر قیمت در حال انجام می باشد که ناشی از تحریم ها است. اگر این شرایط ترمیم شود میتوان زمینه حذف سوخت یارانه ای هواپیماها را به وجود آورد.


منبع:

1402/03/16
10:06:06
0.0 / 5
175
تگهای خبر: سفر , شورای اسلامی , صنایع
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین