نماینده ویژه ریاست جمهوری شغل محسوب نمی شود

نماینده ویژه ریاست جمهوری شغل محسوب نمی شود به گزارش مرکز املاک، معاون شهرداری تهران با اعلان اینکه نماینده ویژه ریاست جمهوری شغل محسوب نمی گردد، اظهار داشت: بعضاً از لفظ «دستیار» نیز برای شهردار تهران استفاده شده اما آقای زاکانی «نماینده» ویژه رییس جمهور است؛ همین حالا هم استانداران از رییس جمهور اختیار دریافت می کنند تا برخی مسائل را پیگیری کنند و موانع برطرف شود. با انتخاب شهردار تهران به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور، مسیر بروکراتیک و نامه نگاری های طولانی از مسیر قرارگاه برطرف شده و ما یک تجربه جدید در عرصه مدیریت یکپارچه شهری خواهیم داشت.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، محمدامین توکلی زاده با اشاره به حکم رییس جمهور برای شهردار تهران، اظهار داشت: درباب آن چه که در کلانشهر تهران واقع می شود، قبل از این مقام معظم رهبری جلسات مفصلی را برای رفع لطمه های اجتماعی برگزار کردند. رییس جمهور وقت نیز در آن شرکت می کرد. به صورتی می توان اظهار داشت که در این جلسات مسئولان در بالاترین سطح حضور داشتند.
معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اعلان اینکه در شش جلسه لطمه های اجتماعی بررسی گردید و شخص رهبر انقلاب وارد شدند و رییس جمهور وقت را ملزم کردند که موضوع را پیگیری کند، تصریح کرد: بدنبال این تأکیدات و مسیر تعیین شده از طرف مقام معظم رهبری، شورای اجتماعی در وزارت کشور شکل گرفت و رییس جمهور جلسات را تشکیل داد. زمانی که آیت الله رئیسی به عنوان رییس جمهور برگزیده شد شخصاً پیگیری تأکیدات مقام معظم رهبری را در دستور کار خود قرار داد.
وی افزود: رییس جمهور از همان ابتدا بطور شفاهی به شهردار تهران اعلام نموده بود که امور را در تهران پیگیری کند و بوسیله استانداری دنبال شد که قرارگاه اجتماعی توسط شهرداری شکل بگیرد. در دو سال اخیر سی جلسه قرارگاه با ریاست شهردار تهران و سیصد و هشتاد مصوبه انجام شد.
توکلی زاده با اشاره به برگزاری این جلسات با هماهنگی دستگاه های مربوطه، اشاره کرد: یکی از مواردی که در قرارگاه برای آن تصمیم گیری شد، بحث معتادان متجاهر بود؛ ساماندهی بیش از ۲۰ هزار معتاد متجاهر نیاز به زیرساخت داشت و ما ۱۱ هزار تخت ماده ۱۶ داشتیم و ۱۰ هزار کمبود تخت در تهران وجود داشت. تامین این ۱۰ هزار تخت بین دستگاهها توزیع و پنج هزار تخت به شهرداری سپرده شد که در همین راستا افراد دارای منع پذیرش نیز در دستور کار قرار گرفت.
وی ادامه داد: سازمان خدمات اجتماعی موضوع را پیگیری کرد. معتادان خصوصاً افراد دارای منع پذیرش، معلولان، بیماران زخم باز و افراد دارای کبر و صغر سنی که مسئولیت بیشتری نسبت به آنها داشتیم و سالهای قبل تدبیری برای آنها اندیشیده نشده بود، ساماندهی شدند.


معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران با اعلان اینکه پس از این ۳۰ جلسه ۱۴ دستگاه بصورت مستقیم باید در کنار هم قرار می گرفتند تا با هم افزایی مصوبات قرارگاه را به نتیجه برسانند، اشاره کرد: کمیته کودکان کار، خانواده معتادان و چند کمیته تخصصی شکل گرفت تا پیگیر مصوبات قرارگاه باشد. در این مذاکرات و تلاش ها به نظر رسید با این سطح از اختیارات و در این جایگاه، شاید نتوان بیش از این خدمات فراگیرتری را به شهروندان تهرانی ارائه داد؛ به صورتی هماهنگ کردن دستگاه های گوناگون بسیار دشوار بود.
وی تاکید کرد: باتوجه به این شرایط، موضوع به رییس جمهور اعلام و قرار شد برمبنای قانون اساسی اختیارات بصورت مشخص در قرارگاه اجتماعی به آقای زاکانی تا آن زمان که شهردار تهران است، سپرده شود. در نهایت رییس جمهور اختیارات خودرا در بخش لطمه های اجتماعی به شهردار تهران تفویض کرد تا با بوجودآوردن هماهنگی بین دستگاهها امور را جلو ببرد و بر اقدامات صورت گرفته، نظارت داشته و گزارشات را بصورت دوره ای به ریاست جمهوری عرضه نماید.
توکلی زاده با اعلان اینکه برمبنای اصل ۱۲۷ هیات وزیران و رییس جمهور می توانند قسمتی از مسئولیت های خودرا بر عهده نمایندگان ویژه بگذارند و از گذشته نیز سابقه داشته اما بسیار محدود بوده، اظهار داشت: با اعتمادی که رییس جمهور به شهردار تهران دارد، این مسئولیت بر عهده شهردار گذاشته شد. روش شهرداری تهران به شکل قرارگاهی به ثمر رسید و مورد اعتماد رییس جمهور قرار گرفت تا مسئولیت ها واگذار شود و شهردار تهران با دست بازتر و سهولت بیشتر مسئولیت ها را انجام دهد.
وی با تکیه بر این که این مساله به مفهوم مداخله در وظایف سایر دستگاهها نیست، تصریح کرد: نهادها برمبنای شرح وظایف خود موظفند به موارد محوله عمل کنند و با واگذاری این اختیار، دست شهرداری بازتر خواهد بود تا بتوانیم موضوعات را آسان تر حل کند. هر زمانی نیاز باشد که تغییراتی در بخشنامه هایی که ممکنست دست و پاگیر باشند، لحاظ شود با پیگیری از کمیسیون های مربوطه پیگیری نماییم تا امور تسهیل شود.
معاون شهردار تهران همین طور اشاره کرد: در شرح وظایف معاونت اجتماعی طبق مصوبه شورا، این موارد جزء تکالیف ماست. شورای شهر با دغدغه ای که در امتداد کاهش لطمه های اجتماعی دارد برنامه مفصلی تصویب و بودجه خوبی را مشخص کرده تا شهرداری به تکالیف خود عمل کند؛ با اختصاص این بودجه در کنار محول شدن اختیارات ریاست جمهوری به شهردار تهران می توان اظهار داشت که قرارگاه اجتماعی با انرژی و استواری بیشتری فعالیت خودرا انجام خواهد داد و شاهد یک تحول در عرصه لطمه های اجتماعی خواهیم بود و در راه از بین بردن لطمه ها پیش خواهیم رفت.واکنش سخنگوی شهرداری به ادعای دوشغله شدن زاکانی
همین طور محمدخانی سخنگوی شهرداری تهران نیز در صفحه خود در فضای مجازی با رد ادعای تعدادی از رسانه ها در خصوص دوشغله شدن شهردار تهران نوشت:
«لطفا دروغ نگویید
دستیاری ویژه انتقال اختیارات قانونی رییس جمهور به شهردار تهران در امتداد کمک دولت به مدیریت شهری پایتخت برای حل لطمه های اجتماعی است. شغل جدید نیست.
همه این کوشش های قانونی، اجرائی و میدانی در عرصه لطمه های اجتماعی برای جبران ترک فعل ها و کوتاهی کاری های دولت و شهرداری مورد حمایت همین شبه رسانه هاست. اگر برای حل مشکل مردم و اصلاح چهره پایتخت از این قدم ها حمایت نمی کنید حداقل سنگ اندازی نکنید.»
بر طبق گزارش پایگاه خبری شهر، هیات وزیران به استناد اصل یکصد و بیست و هفتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران بمنظور تقویت هماهنگی میان دستگاه های اجرائی ذیل قوه مجریه و همکاری نهادهای مردمی و سایر نهادهای در رابطه با مدیریت لطمه های اجتماعی (حاشیه نشینی مفاسد اخلاقی معتادان خصوصاً معتادان متجاهر کودکان کار و خیابان متکدیان و خانواده های آنها) در شهر تهران علیرضا زاکانی را طی زمان تصدی شهرداری تهران به عنوان نماینده ویژه رییس جمهور در امور مدیریت لطمه های اجتماعی در شهر تهران منصوب نمود.
منبع:

1402/05/27
02:52:49
0.0 / 5
167
تگهای خبر: استان , خدمات , دستگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین