انتقاد حق شناس از هیات تطبیق در غیرقانونی خواندن نامگذاری 4 معبر به نام بزرگان ادبیات كودك

انتقاد حق شناس از هیات تطبیق در غیرقانونی خواندن نامگذاری 4 معبر به نام بزرگان ادبیات كودك مرکز املاک: رئیس کمیسیون فرهنگی شورای شهر تهران از غیرقانونی خواندن نامگذاری چهار خیابان به نام بزرگان ادبیات کودک و نوجوان ایران از طرف هیات تطبیق فرمانداری انتقاد نمود.


به گزارش مرکز املاک به نقل از ایسنا، محمد جواد حق شناس در سصید و نهمین جلسه شورای شهر تهران نسبت به نامه اعتراضی هیات تطبیق فرمانداری تهران درباره غیر قانونی خواندن نام گذاری معابری به اسم بزرگان ادبیات کودک و نوجوان ایران، ازجمله: جبار باغچه بان، مهدی آذریزدی، صمد بهرنگی و هوشنگ مرادی کرمانی واکنش نشان داد و در تذکری خواست هیات تطبیق برای شورای اسلامی شهر در انجام وظایف قانونی ناشی از اختیارات مصرح در قانون مانع تراشی نکند.
وی اضافه کرد: کمیسیون نامگذاری شورای اسلامی شهر تهران، بنا به پیشنهاد نهادها، سازمان ها، مراکز علمی و فرهنگی، مجامع دانشگاهی، شورایاری های سطح تهران و دیگر مراکز مرتبط و درنهایت با رأی اعضای شورا، نسبت به نامگذاری معابر و خیابان های شهر اقدام می نماید. درباب نامگذاری معابری به اسم بزرگان ادبیات کودک و نوجوان ایران، ازجمله: جبار باغچه بان، مهدی آذریزدی، صمد بهرنگی و هوشنگ مرادی کرمانی نیز پیشنهاداتی از طرف افراد و نهادهای فرهنگی مانند دفتر شعر جوان (که تعدادی از چهره های مطرح ادبیات کودک و نوجوان کشور آنرا اداره می کنند)، به شورا رسید که بنا به خویشاوندی و ارتباطی که بین این بزرگان و کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان وجود دارد، چهار خیابان روبه روی این محل که صاحب عناوین: اول، سوم، پنجم و هفتم بود، به نام آنها نامگذاری شد.
وی با بیان اقدام عجیب و غیرمنتظره از طرف هیات تطبیق به ریاست فرماندار تهران، آن هم همزمان با ۱۸ تیرماه (روز ملی ادبیات کودک و نوجوان) اظهار داشت: متاسفانه هیات تطبیق این مصوبه قانونی شورای شهر منتخب مردم را درباب نامگذاری برای چهار شخصیت مطرح ادبیات کودک و نوجوان غیر قانونی اعلام نمود. ادبیات کودک و نوجوان گره خورده با نام بزرگانی چون جبار باغچه بان، مهدی آذریزدی، صمد بهرنگی و هوشنگ مرادی کرمانی است.
وی افزود: قبل از این، کمیسیون نامگذاری شورای پنجم شهر تهران، در تکریم و بزرگداشت چهره های مطرح ادبیات، فرهنگ و هنر کودک و نوجوان کشور، معابری را به نام های: عباس یمینی شریف، نادر ابراهیمی، مصطفی رحماندوست، احمدرضا احمدی، توران میرهادی، قیصر امین پور، پروین دولت آبادی، عباس کیارستمی و... نامگذاری کرده است.
حق شناس اشاره کرد: مهدی آذریزدی (زاده ی ۲۷ اسفند ۱۳۰۰ در یزد ـ درگذشته ی ۱۸ تیر ۱۳۸۸ در تهران) که ۱۸ تیرماه را به مناسبت درگذشت او، «روز ملی ادبیات کودک و نوجوان» نام نهاده اند؛ نویسنده ای است که عنوان «پرتیراژترین نویسنده کودک و نوجوان» را به خود اختصاص داده و چند نسل با کتاب «قصه های خوب برای بچه های خوبِ» او خاطره ها دارند. او همین طور به «پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران» شهرت دارد.
وی با اشاره به بیاناتی از مقام معظم رهبری درباره تاثیر کتاب آقای آذریزدی و کتاب «قصه های خوب برای بچه های خوب»، اظهار داشت: آذریزدی در کتاب «قصه های خوب برای بچه های خوب»، داستان های کهن را به زبان کودکانه، بازنویسی کرده است.
وی درباره جبار باغچه بان هم اظهار داشت: جبار باغچه بان (زاده ی ۱۹ اردیبهشت ۱۲۶۴ در ایروان ـ درگذشته ی ۴ آذر ۱۳۴۵ در تهران) از راهگشایان و پیشگامان ادبیات کودک در ایران، بنیان گذار اولین کودکستان و اولین مدرسه ناشنوایان ایران در تبریز و نخستین مؤلف و ناشر کتاب کودک در ایران است. آثار باغچه بان از شورای جهانی کتاب کودک، عنوان بهترین کتاب های کودک را به دست آورده اند.
این عضو شورای شهر تهران در ادامه به معرفی دیگر نام آوران ادبیات کودک و نوجوان پرداخت و اشاره کرد: صمد بهرنگی (زاده ی ۲ تیر ۱۳۱۸ در تبریز ـ درگذشته ی ۹ شهریور ۱۳۴۷ در ارسباران) معلم، داستان نویس کودکان و نوجوانان، مترجم و محقق فولکلور آذربایجانی که نیازی به معرفی ندارد و همه ی ایرانیان او را با کتاب مشهورش «ماهی سیاه کوچولو» می شناسند. این کتاب و چند کتاب دیگرش ازجمله «اولدوز و کلاغ ها»، «یک هلو هزار هلو» و «افسانه های آذربایجان» موجب شهرت او شده اند و به زبان های دیگر نیز راه یافته اند.
وی اضافه کرد: هوشنگ مرادی کرمانی (زاده ی ۱۶ شهریور ۱۳۲۳ در شهدادِ کرمان) که عمده شهرت او به خاطر نگارش «قصه های مجید» است. این داستان و بسیاری دیگر از کتاب های وی به فیلم تبدیل گشته اند. آثار هیچ کدام از داستان نویسان ایرانی، به اندازه ی مرادی کرمانی به زبان های دیگر در جهان ترجمه نشده است. جوایز ملی و بین المللی مرادی کرمانی برای آثارش بیش از هر داستان نویس دیگر ایرانی است. کاندیدای چند دوره از جایزه جهانی هانس کریستین اندرسن که به نوبل ادبیات کودک و نوجوان معروف است، ازجمله دستاوردهای اوست. "بچه های قالیبافخانه"، «خمره»، «شما که غریبه نیستید»، «چکمه»، «مربای شیرین»، «مهمان مامان»، «نه تر و نه خشک»، «پلوخورش» و «ته خیار» تعداد کمی از داستان های اوست که جوایز زیادی را برای استاد مرادی کرمانی و ادبیات ایران به ارمغان آورده اند.
وی از رییس شورا خواست به شکلی که مناسب می دانند فرماندار تهران و اعضای هیات تطبیق را در این خصوص توجیه نموده که به وظایف خود دقت نموده و برای شورای اسلامی شهر در انجام وظایف قانونی ناشی از اختیارات مصرح در قانون مانع تراشی ننمایند.
منبع:

1400/04/20
13:31:47
0.0 / 5
6775
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
مرکز املاک
msamlak.ir - حقوق مادی و معنوی سایت مركز املاك محفوظ است

مركز املاك

املاک و زمین